Dziś ostatni dzień możliwości zakupu samochodu z odliczeniem VAT

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-03-31 09:34:03
Dziś ostatni dzień  możliwości zakupu samochodu z odliczeniem VAT
  • Foto: polskieradio.pl

Dziś jest ostatni dzień, w którym można kupić samochód z przeznaczeniem na działalność gospodarczą i odliczyć pełną wartość podatku VAT, a także nabyć uprawnienie do odliczenia całego podatku od paliwa i części zamiennych. W związku ze zmieniającymi się przepisami, w tym roku sprzedało się aż o 1/3 samochodów więcej - niż w tym samym okresie przed rokiem. Najwięcej oczywiście kupują firmy i indywidualni przedsiębiorcy, właśnie dzięki ostatniej możliwości odliczenia podatku VAT.

Od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy, według których prawo do odliczenia podatku zostanie ograniczone. Będzie można w dalszym ciągu odliczać VAT, ale tylko wtedy, gdy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.

Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość odliczenia 100 proc. VAT od pojazdów ciężarowych do 3,5 tony, które spełniają określone wymogi w zakresie ładowności i liczby miejsc. Te pojazdy, jeżeli zostaną  zakupione i umowy będą zarejestrowane w urzędzie skarbowym w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie ustawy, zachowają prawo do pełnego odliczania podatku VAT.

Wszystkie pozostałe pojazdy przejdą na nowe zasady. Będą podzielone na dwie grupy – te, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności oraz do celów prywatnych, oraz takie, z których przedsiębiorca korzysta tylko do celów służbowych.

Jest oczywiście wyróżniona grupa pojazdów, które z założenia nie będą wykorzystywane dla celów prywatnych, czyli które z powodu swojej konstrukcji są przeznaczone do działalności gospodarczej. Natomiast w przypadkach takich, gdzie użycie do celów prywatnych mogłoby ewentualnie mieć miejsce, należy stworzyć takie warunki użytkowania tych pojazdów, aby nie mogły one być użytkowane do celów prywatnych.

W związku ze zmieniającymi się przepisami, w tym roku sprzedało się  aż o 1/3  samochodów więcej - niż w tym samym okresie przed rokiem. Branża motoryzacyjna przeżywa prawdziwy boom.  Niestety przede wszystkim przybywa aut używanych, często starszych niż      10-cio letnie. Aż 712 tys. używanych samochodów - tyle  w 2013  sprowadzono do Polskich.  57 tys. pojazdów trafiło do nas tylko w styczniu tego roku -  to aż o 20% więcej  niż w styczniu roku ubiegłego. Jak widać nie bez przyczyny Polska nazywana jest "Złomowiskiem Europy". Zmiana przepisów, na mniej korzystne dla nabywców, może jeszcze pogorszyć sytuację.

Dodatkowo  trybunał  Sprawiedliwości w Luksemburgu  zdecydował niedawno, że Polska musi zezwolić na import samochodów z Wielkiej Brytanii, z kierownica po prawej stronie. Samochody będą tańsze niż te z Niemiec czy Francji, ale czy bez przełożenia kierownicy będą równie bezpieczne? Wyobraźmy sobie manewr wyprzedzania z kierownicą po prawej stronie, kiedy to samochód musi  całkowicie  wyjechać na przeciwległy pas, by zobaczyć czy coś nie jedzie z naprzeciwka.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: