Spieszcie się rodzice! Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół

  • Eliza Świtling
  • 2014-03-20 09:43:39
Spieszcie się rodzice! Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół
  • Foto: wrocław.pl

3 stycznia w Dzienniku Ustaw ukazał się wpis dotyczący ustawy oświatowej, główne założenia to zmiana systemu rekrutacji do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Mimo iż dopiero marzec, już rozpoczął się czas rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych i gimnazjalnych, zmiany w przebiegu rekrutacji spowodowane są zmianą w ustawie o oświacie.


Jak powiedział nam dyrektor ZS im. Jana III Sobieskiego pan Rafał Stasik: "Tempo wcielenia tej poprawki w życie było bardzo szybkie, cóż, ustawodawca podjął taka a nie inną decyzję, w związku z nią czasu na poinformowanie rodziców i przeprowadzenie rekrutacji zostało bardzo mało. Oczywiście robimy co w naszej mocy aby tegoroczna rekrutacja przebiegała szybko i sprawnie, uspokajamy rodziców oraz prosimy o mniej emocji"

Proces ten jest bardzo skomplikowany w przedszkolach, ponieważ ustawodawca nakreślił swoje kryteria, których jest aż 7, a każdy z tych podpunktów musi być parafowany przez sądy i notariuszy to kryteria takie typu jak: niepełnosprawność dziecka czy tez niepełnosprawność jednego z rodziców.

Po tych aspektach ustawowych, jeżeli w szkole pozostaną wolne miejsca, nasza pociecha musi przejść jeszcze przez kryteria wewnątrz szkolne.
Z racji tego, iż wymagana jest tak duża liczba dokumentów, należy bardzo szybko rozpocząć zdobywanie tej całej "papierologii", ponieważ terminy rekrutacji są niestety bardzo krótkie.

Przypominamy, iż najpierw należy bądź udać się do szkoły, bądź ze strony internetowej dane placówki pobrać albo wniosek albo zgłoszenie. Tutaj znów pojawia się trudność, wniosek pobierają rodzice, których dzieci są z poza rejonu szkoły, zaś zgłoszenie ci którzy należą do rejonu.

Najważniejsze jednak w całej rekrutacji jest złożenie dokumentów w odpowienim terminie:

-do 31 marca do przedszkoli
-do 31 marca do szkół podstawowych
-do 18 kwietnia do gimnazjum

Państwo zafundowało nam kolejną modernizację, która zamiast usprawniać system edukacji znów go spowalnia, nie są z tego powodu zadowoleni ani rodzice ani nauczyciele, po pierwsze poprawka została wprowadzona zbyt szybko, a termin do wywiązania się był zbyt krótki, po drugie chyba znów ktoś zapomniał, że takie poprawki sprawdzają się być może w dużych miastach z mnóstwem elitarnych szkół, ale nie koniecznie w miejscowościach takich jak Szczecinek, a po trzecie na tym wszystkim i tak jak zawsze ucierpią dzieci.

Więcej na ten temat w programie cyklicznym GOŚĆ DNIA.

Komentarze (1)

widz 2014-03-20 14:29

Gimnazjum nr 1 w Szczecinku jest bardzo dobrą szkołą, szczególnie na wysokim poziomie jest język polski, młodzież w czasie godzin lekcyjnych bardzo często zabawiająca się na skwerze miedzy blokami spółdzielczymi potrafi tylko trzema wyrazami na p, h, j, wyrazić wszystko, wadą szkoły jest to że uczniowie czy to zimą czy latem muszą chować się pod blokami i na klatkach schodowych by wypalić papieroska, przecież są już dorośli i powinni mieć kącik w szkole na tą przyjemność, a przydałaby też się na dziedzińcu szkoły jakaś ławeczka i huśtawka

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: