Wizyta prezesa PIS w Koszalinie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-03-17 14:07:17
Wizyta prezesa PIS w Koszalinie
  • Foto: abcpolitiki.pl

Około 500 osób zgromadziło niedzielne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Koszalinie.

W swoim wystąpieniu Kaczyński odniósł się do inicjatywy budowy elektrowni atomowej w Gąskach k. Mielna, którą to choć jest zwolennikiem energii atomowej skrytykował, ze względu na niewłaściwą jego zdaniem lokalizację.

Prezes Kaczyński omówił kilka z punktów programu swojej partii, między innymi ten dotyczący zmian w szkolnictwie. Szef PiS zapowiedział że w przypadku dojścia do władzy jego partia będzie wspierać rodziny, przywróci nauczanie 8+4 (ośmioklasowa szkoła podstawowa i czteroletnia szkoła średnia), odbuduje szkolnictwo zawodowe oraz zlikwiduje w szkołach system testów, który - jak się wyraził - "ogłupia" dzieci. Pis chce też przywrócić pięcioletnie studia wyższe.

W swoim wystąpieniu Kaczyński odniósł się również do pomysłu SLD przywracającego w Polsce 49 województw. "To byłoby drogie, ryzykowne i nie wiadomo, jaki byłby tego efekt" - ocenił lider PiS.

Jego zdaniem, "w tej chwili na pewno trzeba stworzyć dwa nowe województwa: mazowieckie i środkowopomorskie". Zaznaczył, że przemawiają za tym "bardzo racjonalne przesłanki".

W przypadku pierwszej z nowych, planowanych przez PiS jednostek administracyjnych, chodzi o utworzenie z Warszawy lub aglomeracji warszawskiej osobnego regionu i wyłączenie go z obecnego woj. mazowieckiego. W przypadku środkowopomorskiego chodzi o połączenie Koszalina (Zachodniopomorskie)i Słupska (Pomorskie) w jeden organizm.

Powodem podzielenia Mazowsza na woj. stołeczne i mazowieckie ma być to, że - jak wyjaśniał prezes PiS - dzięki bogactwu Warszawy obecne województwo przoduje we wszystkich rankingach, a to nieprawda, bo pozostała część regionu jest biedna. Oddzielenie obydwu organizmów miałoby doprowadzić do rozwoju peryferyjnych części Mazowsza.

Natomiast nowe województwo środkowopomorskie, w ocenie Kaczyńskiego, doprowadziłoby do likwidacji istniejącej dziś luki między Szczecinem a Gdańskiem, "gdzie nie ma żadnego mocnego ośrodka administracyjnego i samorządowego, są peryferia dla Szczecina i Gdańska, a tylko dzięki nowemu województwu te tereny będą się dobrze rozwijać" - powiedział prezes PiS.

INFO: PAP

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: