Połączy nas światłowód - kolejna część felietonu Internetowej Autostrady do Koszalina

  • Robert Żurawski - Zabłocki
  • 2014-03-14 10:53:34
Połączy nas światłowód - kolejna część felietonu Internetowej Autostrady do Koszalina
  • Foto: Robert Żurawski - Zabłocki

Mimo pory zimowej budowa światłowodowej magistrali firmy Gawex Media spinającej Koszalin i Szczecinek postępuje bez przeszkód

Właśnie na łamach internetowego wydania Głosu Koszalińskego, ukazała się kolejna edycja felietonu Internetowa Autostrada do Koszalina. Jest to już trzecia odsłona informująca o postępach prac nad połączeniem światłowodowym w naszym regionie. Zapraszamy do lektury:

W marcu pogoda nie jest już przeszkodą, choć nawet styczniowe mrozy nie powstrzymały wielkiej inwestycji, jaką jest ułożenie infrastruktury światłowodowej między Szczecinkiem a Koszalinem. - Prace rozpoczęte jesienią zeszłego roku na dziś nawet wyprzedzają harmonogram - mówi Paweł Dołębski, wiceprezes spółki Gawex Media. - Obecnie prowadzimy je od strony Szczecinka, gdzie linia osiągnęła już okolice Barwic i Grzmiącej oraz równolegle także od strony Koszalina, termin zakończenia prac w czwartym kwartale tego roku jest niezagrożony. Magistrala światłowodowa to nie tylko sama sieć do przesyłu danych, ale cała niezbędna infrastruktura. Razem z "odnogami" sieć będzie miała około 200 kilometrów długości.

Tym samym zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu - a właściwie już zapewnia, bo abonenci do nowych usług są podłączani na bieżąco w miarę realizacji inwestycji - i mówimy tu o terenie zamieszkałym przez blisko 200 tysięcy osób. Mamy doskonały przykład z Barwic, skąd można już dziś obejrzeć na żywo obraz z kamery zamontowanej przy placu Wolności, a przesyłany nową siecią. Dzięki nowej infrastrukturze umożliwiamy przesył danych wymaganych przez szerokopasmowy internet, czy wiążących się z tym telefonii stacjonarnej i telewizji kablowej - także w wersji cyfrowej - w najszybszy i najlepszy z możliwych sposobów. I - co nie mniej ważne - po konkurencyjnych dla abonenta cenach.

Inwestycję wartą blisko 15 milionów złotych wspiera samorząd wojewódzki z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (dotacja wyniesie ponad 7 milionów złotych). - Nasze przedsięwzięcie nie tworzy tylko samej infrastruktury, ale też wyzwala wiele inicjatyw lokalnych drzemiących wokół światłowodu - mówi Paweł Dołębski. - Cyfryzacja regionu przyczynia się bezpośrednio do wzrostu innowacyjności. Stała się również dla firmy Gawex impulsem do stworzenia nowego produktu, który nazwaliśmy Zielonym Internetem.

Co się kryje za tą nazwą? To rewolucyjna usługa gwarantująca nie tylko najszybszy możliwy przesył danych. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo technologie światłowodowe pozwalają na znacznie bardziej ekonomiczne i ekologiczne podejście do tematu.- Dzięki Zielonemu Internetowi uzyskaliśmy min. znaczny spadek zużycia energii oraz redukcje emisji dwutlenku węgla. Obliczyliśmy, że na przykładowej grupie około tysiąca abonentów Zielonego Internetu, uzyskamy redukcje emisji dwutlenku węgla znacznie przekraczającą 30 ton - podsumowuje wiceprezes Gawex.

Wystarczy to pomnożyć przez liczbę abonentów, a efekty ekologiczne muszą robić wrażenie Należy zauważyć, że to tylko jeden z innowacyjnych wątków Zielonego Internetu. Produkt jest ciągle rozwijany i doskonalony. Z informacji, które uzyskał Głos Koszaliński wiemy, że trwają rozmowy by w rozwój technologii zaangażować także środowisko naukowo-akademickie naszego regionu, byłby to bardzo pozytywny "skutek uboczny" wykorzystania funduszy europejskich w naszym regionie.

Dla ścisłości przypomnijmy, że wspomnianą nowinkę technologiczną Gawex już uruchomił pilotażowo w Koszalinie, Dojście do pojedynczego abonenta nie z miedzianym kablem, ale z nitką światłowodu to tak, jakby przesiąść się nagle z dwupłatowca na samolot ponaddźwiękowy. Nowocześniej na dziś już się nie da. - Dzięki nowym technologiom i mniejszemu zużyciu prądu ceny naszych usług nie rosną, a jest szansa, że spadną - dodaje Paweł Dołębski.

Sprawna realizacja układania światłowodu sprawia, że Gawex podjął kolejne strategiczne decyzje. Ruszyła już budowa kolejnego odcinka sieci, tym razem z Koszalina do Kołobrzegu. Po drodze dostęp do firmowej sieci, a w niedalekiej przyszłości także do Zielonego Internetu uzyskają wszystkie miejscowości w pasie nadmorskim. - Chcemy także zacieśnić współpracę z mediami głównie z "Głosem Koszalińskim" i Radiem Koszalin, budowa naszej sieci to katalizator tych planów - nasz rozmówca podkreśla, że koszalińsko-kołobrzeskie informacje w lokalnej kablówce Gawex, która chce złamać monopol telewizji obecnej w Koszalinie, będą się pojawiać coraz częściej i w większej ilości.

Trwają także prace nad uruchomieniem redakcji w Koszalinie. Spółka medialna i teleinformatyczna wywodząca się ze Szczecinka do niedawna kojarzyła się tylko z tym miastem, ewentualnie południowymi rubieżami regionu - Drawskiem Pomorskim. Złocieńcem, czy Czaplinkiem. Dziś oferuje swoje usługi w znaczniej części regionu, także w Koszalinie i Kołobrzegu.

Autor: Rajmund Wełnic, rajmund.welnic@gk24.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: