"Wyklęci" uhonorowani przez Prezydenta RP

  • Irek Markanicz
  • 2014-03-01 10:09:12
"Wyklęci" uhonorowani przez Prezydenta RP
  • Foto: Wojciech Olkusnik, Kancelaria Prezydenta RP

W piątek Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył tych którzy już po zakończeniu II Wojny Światowej zbrojnie przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi. Wśród odznaczonych znalazł się Kazimierz Pieńkowski, mieszkaniec Szczecinka. Prezydent odznaczył go Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości.

Służyliście swoimi czynami i swoim życiem Polsce; wasz wysiłek da efekty w postaci pamięci ogarniającej naród - mówił w piątek prezydent Bronisław Komorowski, wręczając weteranom w Belwederze odznaczenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci„Żołnierzy Wyklętych”.

Prezydent podziękował odznaczonym za to, że "swoimi czynami, swoim życiem służyli Polsce, także w warunkach najtrudniejszych, obarczonych największym ryzykiem". Podkreślił, że toczyli walkę "w warunkach beznadziejnych"; wyraził radość, że może okazać im wdzięczność w imieniu wolnej Polski.

Zdaniem prezydenta Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także "okazja do badania cząstki losu polskiego", a historia odznaczonych będzie "niewątpliwie oddziaływać na polską wyobraźnię i polską wiedzę o trudnym dla Polski czasie".

- Jestem przekonany, że wysiłek państwa da już efekty nie tylko w postaci pamięci ukrywanej, przechowywanej gdzieś w rodzinie, ale też efekt w postaci pamięci ogarniającej cały naród polski. To jest nie tylko wielka zasługa, ale i wielkie zwycięstwo, po latach, ale zwycięstwo - zaznaczył prezydent.

W gronie odznaczonych znalazł się Kazimierz Pieńkowski, mieszkaniec Szczecinka, który w czasach komunistycznego terroru działał w grupie AK BOA ( Bojowy Oddział Armii). Pan Kazimierz kilka lat temu w programie "Kawa na Ławę" wspominał swoją podziemną działalność.

Członkowie AK BOA zostali schwytani przez UB i w pokazowym procesie jaki odbył się w Szczecinie większość z nich została skazana na karę śmierci. Kazimierz Pieńkowski zataił przed sądem swój faktyczny wiek i to uratowało mu życie.

Wyrok śmierci został wydany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie, którego składem kierował kpt. Stanisław Wróblewski. Wyrok wykonano 4 grudnia 1948 roku strzałem w tył głowy, w więzieniu przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie. Trzech zastrzelono dokładnie o godz. 5.15, a dwóch w pół godziny później. W tym samym procesie, na ławie oskarżonych był też Adam Giedrys, którego kuzyn, Zenon Łozicki był aktywnym członkiem AK BOA. Za współpracę, szczecinecki astronom został skazany na kilka lat pozbawienia wolności.

Po pracach ekshumacyjnych ustalono tożsamość pięciu członków AK BOA których ciała spoczywały w bezimiennym grobie na terenie szczecińskiego Cmentarza Centralnego. Zidentyfikowani to:Zenon Łozicki, Wacław Kasprzyński, Edward Kokotko, Edward Kosieradzki i Waldemar Klimczewski.

W najbliższą niedzielę odbędą się szczecineckie uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". na rogu ulic 1-go Maja i Szkolnej zostanie odsłonięty kamień z pamiątkową tablicą    

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: