Uwaga na cyberprzestępców!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-02-28 11:37:48
Uwaga na cyberprzestępców!
  • Foto: m.forsal.pl

Jak podaje portal www.ekonomia.rp.pl: liczba ataków hakerskich na urządzenia mobilne tylko w tym roku wzrosła sześciokrotnie. Trzeba być czujnym i nie dać się cyberprzestępcom.

"Problem tkwi w tym, że coraz częściej korzystamy ze smartfonów. Można je nazwać małymi komputerami, przez co bez problemu wykorzystuje się je do różnego typu ataków, wykrywania poufnych informacji "– mówi Jarosław Bieniecki, kierownik działu IT TV Gawex. - "Hakerzy są w stanie uzyskać dostęp do kont bankowych i to właśnie najczęściej staje się ich celem. Zdarzały się sytuacje, że hakerzy wysyłali smsy podszywane pod bank. Uzyskiwali oni tym samym wejście do konta, zmieniali ustawienia i otrzymywali hasło jednorazowe umożliwiające im przelew z cudzego rachunku na własny."

Skala wzrostu tych przestępstw wynika z ilości urządzeń. W sprzedaży trudno o zwykłe telefony. Prawie wszyscy posługujemy się smartfonami, co ułatwia hakerom pracę. Kolejnym problemem jest to, że producenci systemów operacyjnych na smartfony, w wielu przypadkach pozwalają użytkownikowi na zainstalowanie dowolnego oprogramowania pod dany system. Pod przykrywką fajnej gry, rewelacyjnego programu, użytkownicy ściągają na swoje urządzenia mobilne programy skażone wirusami. Pamiętajmy o tym, aby oprogramowanie pobierać ze wyspecjalizowanych sklepów mobilnych, a nie ze źródeł zupełnie nam nieznanych. Musimy mieć ograniczone zaufanie i nie wierzyć wszystkiemu, co przeczytamy. Ważną kwestią w ochronie przed wirusami i cyberprzestępcami jest instalacja antywirusów. Nie da nam ona oczywiście stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, ale na pewno podniesie jego wskaźnik.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: