Po pączka w kolejce

  • Eliza Świtling
  • 2014-02-27 09:20:16
Po pączka w kolejce
  • Foto: anulawkuchni.blogspot.com

Wszyscy którzy wyszli dziś z domu chwilę wcześniej, żeby przed pracą kupić świeże, pachnące pączki mogli mieć pewne problemy. Od wczesnych godzin porannych w cukierniach szczecineckich były kolejki prawie jak za komuny, niektóre sięgały nawet po za sklepy.

Tłusty czwartek to  w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawałowych szaleństw. W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. A skoro dozwolone to wszyscy korzystamy, widać to było po porannych kolejkach, niektórzy wychodzili z jednym bądź dwoma pączkami ale większość kupowała słodkości hurtowo.

Pączki, pączuszki, faworki wszystkie słodkie i pachnące, pod cukierniami rozchodzą się obłędne zapachy, zachęcające: wstąp, kup, zjedz!

Ale nie wszyscy opierają tłusty czwartek na pączkach kupionych w sklepach czy cukierniach, nadal jeszcze wypiekamy słodkie pyszności w naszych domach. Przeróżne przepisy na pączki czy chrusty, najczęściej przekazywane z pokolenia na pokolenie, gospodynie domowe wyciągnęły z książek kucharskich już wczoraj. Pączki z rumem, pączki z ziemniakami, pączki tureckie, chrusty drożdżowe i kruche, już wczoraj rozpoczął się czas słodkich wypieków.

Wszystkim, którzy jeszcze nie smażyli, bądź nie kupili tłusto-czwartkowych słodkości polecamy przepis na pączki z ziemniakami. 

PĄCZKI Z ZIEMNIAKAMI

  • 1 kg maki
  • 10 dag drozdzy
  • 4 jajka
  • 1 kg ugotowanych ziemniakow
  • 1/2 margaryny

Ziemniaki ugotować, przepuścić przez maszynkę, resztę składników: mąkę, drożdże, jaja i rozpuszczoną margarynę wymieszać. Wyrobione ciasto przykryć czystą szmatką i odstawić w ciepłe miejsce, poczekać aż wyrośnie. Wyrabiać pączki i smażyć w głębokim oleju.

SMACZNEGO:)

Nikt dzisiaj nie powinien myśleć o kaloriach, w końcu w tłusty czwartek wolno się przejadać.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: