Podejmij wyzwanie Znaczka Turystycznego

  • Eliza Świtling
  • 2014-02-26 11:34:12
Podejmij wyzwanie Znaczka Turystycznego
  • Foto: SAPiK

Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest potwierdzeniem pobytu oraz wyjątkową pamiątką. To okrągły, drewniany krążek, który posiada metalowe oczko do zawieszenia. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, ponieważ produkowany jest ręcznie i każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana w wysokiej temperaturze przy pomocy grawerowanej matrycy.

Cała idea kolekcjonowania Znaczka Turystycznego zrodziła się w Czechach. Wszystko zaczęło się w 1998 roku w Rymarowie, kiedy dwóch instruktorów skautingu, chcąc zachęcić swoich podopiecznych do wędrowania po górach, wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu nagrodę specjalną. W taki sposób rozpoczęła się gra kolekcjonerska, która z 10 sztuk rozwinęła się do obecnych ponad 2000 sztuk w całych Czechach. Podobnie jak w roku 1998, także i teraz zasady gry kolekcjonerskiej są takie same. Turysta odwiedza miejsce oznaczone Znaczkiem Turystycznym i dokonuje jego zakupu. Znaczki posiadają swoją numerację. Za każdych 10 znaczków opatrzonych kolejnymi dostępnymi numerami, kolekcjoner, po przesłaniu do centrali odciętych kuponów, otrzymuje Znaczek Kolekcjonera (za każdym razem inny). Zainicjowana w Czechach idea kolekcjonowania znaczków, rozprzestrzeniła się szybko w innych państwach Europy oraz na całym świecie. W całej Europie, USA i Rosji istnieją obecnie 3942 miejsca oznaczone Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta. 
 
Zachęcamy wszystkich do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia turystyki tzw. Szlakiem Znaczka Turystycznego. Mieszkańcy Szczecinka mają teraz ku temu wyjątkowa okazję. Odwiedźcie Centrum Konferencyjne ZAMEK, zobaczcie jak w jego w murach splata się historia z nowoczesnością i zakupcie unikatowy Znaczek Turystyczny tego miejsca. Naprawdę warto!

INFO: SAPiK

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: