Szczecinek wzbogaci się o kolejne zabytki

  • Redakcja TV Gawex
  • 2014-02-26 11:09:30
Szczecinek wzbogaci się o kolejne zabytki
  • Foto: www.polskaniezwykla.pl

Najprawdopodobniej już w tym roku do rejestru zabytków zostaną wpisane kolejne obiekty. Dla czterech nowych budynków są już tworzone białe karty, czyli karty ewidencyjne, w których są zawarte najważniejsze informacje. Karty te są niezbędnym warunkiem kwalifikującym do wpisu do rejestru zabytków.

Mowa tu o Dworcu Głównym PKP, budynku Szkoły Podstawowej nr 1, budynku Sądu Rejonowego oraz budynku poczty przy ul. Bohaterów Warszawy

„Wybór konkretnych obiektów to nie przypadek. Wynika on z mojego głębokiego przekonania, że są one w jakiejś mierze zagrożone” – w rozmowie z redakcją powiedział Paweł Połom, Miejski Konserwator Zabytków. – „Wpis do rejestru, co prawda nie stanowi gwarancji, że obiekty te będą chronione, natomiast na pewno otworzy nowe drzwi i stworzy nowe możliwości dla Konserwatorów. Będą mięli wówczas większe prawo do wymuszenia pewnych działań zabezpieczających i remontowych.”

Na wpis do rejestru musi być przeznaczony pewien budżet. Szczecinkowi również w tym roku została przekazana kwota, która pozwoli na realizację tego projektu. Pieniądze są potrzebne między innymi na opracowanie białych kart. Dzisiaj do Miejskiego Konserwatora Zabytków napłynęła również informacja dotycząca wykonywania następnych kart. Co za tym idzie, są już plany na mianowanie zabytkami następnych historycznych budynków, między innymi kamienic przy ulicy Limanowskiego i Ordona, wieża Przemysława (Bismarcka), czy  I LO im. Księżnej Elżbiety. W przypadku tego ostatniego będzie to tylko formalność, gdyż „ogólniak” ma już swoją białą kartę.

Jak mówi Paweł Połom: „stworzenie białych kart nie jest jednoznaczne z wpisaniem do rejestru. Postępowanie jest otwarte, każdy właściciel obiektu ma prawo wprowadzić swoje uwagi. Trudno jednak określić konkretny czas finalizacji procesu, bo trzeba przejść wszystkie procedury, myślę że w ciągu roku będziemy mieli 4 nowe zabytki.” 

Komentarze (1)

gość 2014-02-26 22:11

Niech lepiej pieniądze przeznaczą na remont tego dworca a nie wywalają w błoto..

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: