Karty Ratownicze mogą uratować nam życie

  • Andrzej Nadolny
  • 2014-02-12 13:14:58
Karty Ratownicze mogą uratować nam  życie
  • Foto: PSP Szczecinek

Najważniejszym elementem powodzenia akcji ratowniczej jest czas. Czas ten od wystąpienia wypadku do odwiezienia rannych do szpitala to tzw. ZŁOTA GODZINA. Start tej akcji rozpoczął się 8 stycznia i potrwa trzy lata. Dzisiaj w szczecineckiej jednostce Straży Pożarnej odbyły się ćwiczenia dotyczące kart ratowniczych.


 Karta Ratownicza - pozornie zwykła kartka papieru, wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent i o 6-9 decydujących minut. Gdy liczy się każda sekunda, karta ratownicza może uratować Ci życie.  Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza („rescue sheet”) to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Więcej informacji o akcji ''karta ratownicza w pojeździe''  możecie   państwo znaleźć na stronie  internetowej www.kartaratownicza.pl

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: