Szpik na szczycie kilimandżaro

  • Irek Markanicz
  • 2014-02-04 12:25:05
Szpik na szczycie kilimandżaro
  • Foto: szpiknaszczyt.pl

Pomysł tej wyjątkowej wyprawy zrodził się w Szczecinku. Dawcy, biorcy i lekarze wspólnie udowodnili że po przeszczepie szpiku kostnego można prowadzić normalne życie.

Jak powiedział nam Henryk Siegert, prezes Fundacji przeciw leukemii to właśnie podczas szczecineckiego spotkania biorców z dawcami szpiku, Zofia Czerwińska zaproponowała taką wyprawę. Głównym celem jest udowodnienie że po medycznej procedurze jaką jest przeszczep szpiku zarówno biorcy jak i dawcy mogą prowadzić normalne życie.

Znana himalaistka zaproponowała by uczestnicy takiej wyprawy zdobyli najwyższy szczyt Afryki-Kilimandżaro. Pozornie wydaje się że jest to spacer bo w końcu nie jest to ani szczyt alp czy himalajów. Nic bardziej mylnego, ta mierząca 5895 m n.p.m góra, składająca się z pozostałości po trzech wulkanach to wymagający przeciwnik. W wyprawie wziął udział mieszkający w Szczecinku dawca szpiku Krzysztof Kacprowski.

Krzysztof zdobył najwyższy afrykański szczyt w dniu swoich 30-tych urodzin. Podczas wydarzenia udało się zrealizować plan maksimum, wszyscy uczestnicy, mimo trudów zdobyli Kilimandżaro. Wyprawa była szeroko komentowana w mediach a w składzie który zdobywał górę znalazła się ekipa filmowa. Efektem pracy będzie film dokumentujący zmagania uczestników.

Już niebawem na naszej antenie wyemitujemy obszerny reportaż poświęcony tej niecodziennej ekspedycji  

Komentarze (1)

ignac 2014-02-04 13:28

Słyszałem o tym w programie pierwszym polskiego radia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: