4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem

  • Eliza Świtling
  • 2014-02-04 09:05:10
4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem

Od czternastu lat, 4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, nazywanym „głównym zabójcą XXI wieku”. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem światowej populacji stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że możliwe jest ograniczenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe o 40 proc., a skutecznym sposobem osiągnięcia tego celu są działania profilaktyczne, wśród których wymienia się: 

niepalenie papierosów,
zdrową dietę,
regularną aktywność fizyczną,
ograniczenie spożycia alkoholu,
unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce,
ochronę przed infekcjami wywołującymi raka*.
 

Światowy Dzień Walki z Rakiem lub Światowy Dzień Raka to święto ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem czyli organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

Corocznie na całym świecie Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest 4 lutego.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: