Odpowiedzialni za podpalenie cerkwi zatrzymani + aktualizacja!

  • Eliza Świtling
  • 2014-01-08 08:43:02
Odpowiedzialni za podpalenie cerkwi zatrzymani + aktualizacja!

Wczoraj informowaliśmy Państwa o podpaleniu szczecineckiej cerkwi, dziś już wiadomo że dzięki szybkiej akcji policji sprawcy tego czynu zostali zatrzymani.

Dzięki informacjom uzyskanym dzisiaj w komendzie Powiatowej Policji wiadomo już, iż sprawcy zaprószenia ognia w szczecineckiej cerkwi, zostali zatrzymani wczoraj o godzinie 22:00. 

Jak mówi Rzecznik KPP czynności operacyjne prowadzone bezpośrednio na miejscu zdarzenia, doprowadziły funkcjonariuszy policji do sprawców zdarzenia. Są to trzej mieszkańcy Szczecinka, dwóch z nich to osoby niepełnoletnie, trzeci ma 17 lat. Wobec tych osób zostały już wykonane czynności procesowe. W stosunku do dwóch nieletnich będzie skierowany wniosek do sądu rodzinnego i nieletnich, osoba siedemnastoletnia będzie odpowiadała za czyn karalny.

Policja nie potwierdza, iż wczorajsze zdarzenie miało coś wspólnego z rozpoczynającymi się prawosławnymi świętami. Sprawcy nie odnieśli się konkretnie do powodów swojego czynu, jednak według funkcjonariuszy była to kompletna bezmyślność i chuligaństwo, zupełnie niezwiązane z wczorajszą datą.

Zobacz wcześniejszy artykuł!

aktualizacja:

Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce po podpaleniu cerkwi greckokatolickiej w Szczecinku


Społeczność ukraińska w Polsce z najwyższym zaniepokojeniem przyjęła podpalenie cerkwi greckokatolickiej w Szczecinku, województwo zachodniopomorskie. Dokonanie tego aktu wandalizmu nastąpiło w Wigilię Święta Bożego Narodzenia, według kalendarza juliańskiego. Było zatem działaniem świadomie wymierzonym w odczucia religijne i narodowe wiernych Cerkwi Greckokatolickiej w tym szczególnym czasie. Pokoju i zgody pomiędzy ludźmi i narodami. W ciągu minionego pół roku to już drugi przypadek ataku na świątynię greckokatolicką w Zachodniopomorskiem.
W niedzielę, 21 lipca ub.r., w Trzebiatowie wrzucono petardę w czasie trwania mszy św. W przekonaniu naszej społeczności miało to bezpośredni związek z nagłośnioną przez media tzw. rekonstrukcją rzezi wołyńskiej, jaką urządzono w Radymnie, województwo podkarpackie. W wielu środowiskach i mediach zapanowała wówczas atmosfera niechęci, wrogości a nawet nienawiści wobec Ukraińców. Symbolem tego stał się wielki napis na jednym z murów w Szczecinie „Wołyń pomścimy”. Podpalenie cerkwi w Szczecinku oceniamy w kontekście takich właśnie haseł i stojących za nimi emocji oraz tez ideologicznych. Wiele środowisk bowiem uznaje, że tragiczna przeszłość w relacjach Polsków i Ukraińców jest na tyle żywa, że minione tragedie należy „pomścić”. To droga donikąd, stojąca w rażącej sprzeczności z podejmowanymi przez wielu instytucji i osób inicjatyw na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.
Funkcjonariuszom policji pragniemy podziękować za ujęcie sprawców obydwu podpaleń. Do władz państwowych – administracji rządowej i samorządowej – zwracamy się o przeciwdziałanie szerzeniu się atmosfery wrogości w stosunku do naszej społeczności i całego narodu ukraińskiego.

Warszawa, 7 stycznia 2014 r.

 

Komentarze (1)

kazimierz k BOJKO 2014-01-07 17:42

chciałbym podziękować wszystkim służbom które uczestniczyły w ocaleniu cerkwi grekokatolickiej w Szczecinku a zwłaszcza Mieszkańcom osiedla zachód za szybką reakcję mam nadzieję że to był naprawdę głupi akt wandalizmu który mógł się wydarzyć w każdym innym miejscu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: