Pstrąg, piwo i pierniki na obcasach

  • Eliza Świtling
  • 2013-12-04 10:54:32
Pstrąg, piwo i pierniki na obcasach
  • Foto: Eliza Świtling

Wczoraj, podczas kolejnego spotkania Klubu na Obcasach, po korytarzach szczecineckiego Zamku roznosiły się przepiękne zapachy. Cynamon, pierniki, wino, śliwki, pstrąg i piwo mieszały się ze sobą, żeby potem zbiorowo udać się do garnka i stworzyć niesamowite staropolskie smaki.

Gotowanie na Obcasach cieszyło się niesamowitym powodzeniem, wszystkie miejsca w sali były zajęte a panie, które nie zdążyły usiąść na krzesełkach, siedziały na parapetach bądź stały. Było warto poświęcić swój wczorajszy czas Klubowi na Obcasach. Samo podziwianie kunsztu kulinarnego uczniów i nauczycieli z Zespołu szkół zawodowych im. ks. Warcisława IV było fascynujące, a próbowanie przygotowanych podczas spotkania potraw to smakowe niebo.

W przerwach pomiędzy jedną ciekawą potrawą a kolejną, zebrane panie brały udział w konkursach w których mogły wykazać się własną wiedzą kulinarną. Kobietom z Klubu Na Obcasach wręczone zostały również wszystkie receptury według których powstały wczorajsze potrawy.

Propozycje przystrojenia świątecznych stołów i choinka zdobiąca wnętrze, oraz rozchodzące się wszędzie wspaniałe aromaty, wprawiły wszystkich w radosny nastrój.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: