Piękny krajobraz, piękna świetlica

  • Irek Markanicz
  • 2013-11-24 10:57:16
Piękny krajobraz, piękna świetlica
  • Foto: Irek Markanicz

W sobotę, swoje święto mieli mieszkańcy miejscowości Czarnkowie. Po wielu latach straszenia, wyremontowana świetlica zachwyca nowym blaskiem.

Trafić do Czarnkowia nie jest wcale prosto trzeba z trasy łączącej Połczyn-Zdrój z Czaplinkiem zjechać aby odnaleźć ten fragment gminy Połczyn-Zdrój. Tak tak, jesteśmy w samym sercu połczyńskiej Szwajcarii, to właśnie tu znajdują się jedne z najciekawszych pamiątek po zlodowaceniach. Rynnowe jeziora, głębokie wąwozy, i najwyższe w okolicy wzniesienia, turystycznych atrakcji tu nie brakuje.

Sama świetlica została zbudowana w roku 1910 i od początku stanowiła miejsce spotkań mieszkańców, którzy od zawsze żyli w swoistym rozproszeniu. Zabudowa tej wsi, co ma związek z krajobrazem, nie jest zwarta. Remont był tu po prostu jedynym sensownym rozwiązaniem, jak powiedziała nam Pani Sołtys, ostatnie wydarzenie odbyło się w świetlicy 13 lat temu. Inwestycja polegała na przeprowadzeniu ogólnych prac remontowych. Wymieniono wszystkie instalacje i zastosowano ciekawy system ogrzewania. W świetlicy zamontowano dwa kominki.

Operacja została zrealizowana z ramach programu ''Odnowa i Rozwój Wsi'', całkowity koszt to 573 288 zł z czego dofinansowanie wyniosło 352 431 zł. Uroczystego wręczenia aktu nadania dokonała Burmistrz Barbara Nowak, gościem specjalnym była Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa. Pani Burmistrz dziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego remontu i gratulowała mieszkańcom nowego miejsca spotkań.

W drugiej części spotkania omówiono plany związane z atrakcjami turystycznymi jakie być może tu powstaną. Pomysł polega na utworzeniu na skraju trzech gmin parku obrazującego działalność lądolodu. Była też część artystyczna, w świetlicy wystąpili tancerze z Centrum Kultury, muzycy była też recytacja wiersza o Połczynie.  

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: