Kolejne ćwiczenia służb ratowniczych w powiecie Drawskim

  • KW
  • 2013-11-18 14:12:15
Kolejne ćwiczenia służb ratowniczych w powiecie Drawskim

15 listopada odbyły się kolejne ćwiczenia drawskiego pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Tym razem akcja miała miejsce w Czaplinku na terenie firmy BS produkującej elementy z tworzyw sztucznych.

Według scenariusza na terenie zakładu doszło do pożaru i oparzenia kilku osób roztopionym plastikiem. Większość pracowników zdołała się ewakuować jednak wewnątrz hali zostało 10 osób z oparzeniami ciała, dróg oddechowych i zatrutych szkodliwymi produktami spalania plastiku. Zdarzenie miało charakter wypadku masowego, czyli takiego gdzie duża ilość poszkodowanych zakłóca normalną pracę służb ratowniczych. W takich przypadkach muszą zostać uruchomione specjalne procedury dające szanse na przeżycie największej liczbie osób.

Na miejscu strażacy po założeniu masek gazowych i ubrań ochronnych weszli do zadymionego pomieszczenia i wydobyli rannych poza teren zagrożenia przekazując ich ratownikom medycznym. Ci dokonali segregacji rannych nadając im priorytety w leczeniu i transporcie do szpitali. Został rozstawiony namiot który pełnił rolę „szpitala polowego” z którego pacjenci po dokładniejszych badaniach i medycznych czynnościach ratunkowych zostawali odwożeni do odpowiednich szpitali. Ratownikom cały czas pomagali strażacy zajmując się mniej poszkodowanymi, udzielając im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Po zakończonych ćwiczeniach strażacy mieli okazję zwiedzić teren zakładu BS, zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami i możliwymi drogami ewakuacji, po czym wszystkie służby oraz przedstawiciele BS udali się na naradę i ocenę akcji. To już czwarte w tym roku wspólne ćwiczenia i kolejne zaliczone do udanych. Podczas ćwiczeń tego typu służby doskonalą procedury, analizują przebieg zdarzenia i wyciągają wnioski na przyszłość, które sprawdzą się podczas przyszłych działań ratowniczych w prawdziwych wypadkach i zdarzeniach masowych.

tekst: Grzegorz Ziemecki

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: