Zwiądł już kwiat

  • Eliza Świtling
  • 2013-11-15 11:58:09
Zwiądł już kwiat
  • Foto: Eliza Świtling

Wczoraj w szczecineckim Muzeum Regionalnym miało miejsce otwarcie ostatniej już w tym roku wystawy. Protestanckie Funeralia na Pomorzu to głównie epitafia i rzeźby pochodzące z kaplic cmentarnych.

Niemiecki tytuł wystawy, która wczoraj miała swoje uroczyste otwarcie brzmi w polskim tłumaczeniu Zwiądł już Kwiat. Jego treść przypomina o kruchości świata i przemijaniu, dlatego głównymi eksponatami wystawy Protestanckie Funeralia są epitafia, rzeźby i obiekty towarzyszące obrzędom pogrzebowym.

Frekwencja na wczorajszym wernisażu, była naprawdę duża, pewnie dlatego że i eksponaty mimo iż nie radosne, a raczej mówiącej o śmierci i przemijaniu były bardzo ciekawe.

Jednymi z eksponatów były epitafia, czyli żałobne tablice z inskrypcja oraz obrazem.

Specyficzną forma upamiętniania zmarłych były korony śmierci, Przygotowywano je dla dzieci oraz osób niezamężnych, jako rekompensatę za nieprzeżyte życie.

Obok epitafiów i koron ważną rolę stanowiły obicia trumienne. Występowały one w formie kartuszy, lub sporych rozmiarów płyt, które umieszczano na wieku lub pionowych ścianach trumien.

Łącznie jest to ponad 40 różnych obiektów, które obejrzeć Państwo mogą w szczecineckim Muzeum dzięki uprzejmości Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Muzeum Regionalne w Szczecinku.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: