Akcja ZNICZ 2013

  • Eliza Świtling
  • 2013-10-31 09:15:30
Akcja ZNICZ 2013
  • Foto: defence24.pl

Zbliża się dzień 1 listopada. Jak co roku, wielu z nas zdecyduje się na pokonanie setek kilometrów, aby w ten szczególny czas odwiedzić groby najbliższych. Wzorem lat ubiegłych dużego natężenia ruchu należy spodziewać się zarówno przy cmentarzach, jak i na drogach całego kraju. Nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach naszego regionu czuwać będą zachodniopomorscy policjanci.

Tegoroczne działania "ZNICZ" rozpoczną się w czwartek, 31 października i trwać będą do niedzieli 3 listopada br. W tym czasie na drogach naszego województwa pojawi się zdecydowanie więcej patroli zachodniopomorskiej drogówki. Funkcjonariusze będą ujawniać i dokumentować popełnione przez kierowców wykroczenia przy użyciu zarówno oznakowanych, jaki i nie oznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Policjanci korzystać będą także z laserowych mierników prędkości. Nowoczesne urządzenia pozwalają na mierzenie prędkości z odległości nawet 1200 metrów. Miernik jest bardzo precyzyjny. Wynika to m.in. z bardzo wąskiej wiązki pomiarowej oraz z możliwości ustawienia obszaru pomiaru czyli miejsca, w którym pomiar zostanie przeprowadzony pasa ruchu. Pojazdy znajdujące się poza wskazanym obszarem nie są objęte pomiarem.

Przede wszystkim jednak mundurowi będą bezwzględni dla tych, którzy zdecydują się usiąść za kierownicę po pijanemu. Policjanci będą również kierować ruchem w miejscach, w których najczęściej, w czasie Wszystkich Świętych, dochodzi do utrudnień.

Tak jak podczas poprzednich działań "ZNICZ", dużego natężenia ruchu należy spodziewać się przy cmentarzach i na drogach dojazdowych do miast. Dlatego, w miarę możliwości zalecamy korzystanie ze środków komunikacji publicznej. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd samochodem, pamiętajmy, że na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także na niektórych ciągach komunikacyjnych zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe i nie jedźmy na pamięć. Pamiętajmy również o tym, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów i znaków drogowych!

Aby podróż wszystkim upłynęła bezpiecznie, przypominamy kilka podstawowych zasad, o których zawsze warto pamiętać :


- Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych)
- Pamiętamy o dokumentach (prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i polisa OC)
- Podróż planujemy tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży,
- Sprawdzamy czy na trasie, którą wybraliśmy nie napotkamy na roboty drogowe. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl.
- Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta - to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów,
- Prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych - pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej,
- W czasie podróży zapinamy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do ich wagi i wzrostu fotelikach lub siedziskach,
- Dbamy o to, by przewożony bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy,
- W trakcie postoju nie pozostawiamy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe itp.), które mogą paść łupem złodzieja,
- Parkujemy pojazd zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych.
Zadbajmy o to, aby nasze auto nie blokowało wjazdu lub wyjazdu z drogi, bramy itp. oraz dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, w których jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o elementach odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Ponadto informujemy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. nr 147, poz. 1040) w dniu:

* 31 października 2013 roku od godziny 18:00 do godziny 22:00,
* 1 listopada 2013 roku od godziny 8:00 do godziny 22:00

obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

"ZNICZ" - wypadki ranni zabici

2012           16     23      3
2011             6      7      0
2010           12     17     1
2009             7      7      0

Podczas działań "ZNICZ" w 2012 roku, w okresie od 31 października do 4 listopada, na drogach naszego regionu doszło do 23 wypadków drogowych. Zginęły w nich 3 osoby, a 33 zostały ranne. Odnotowano 171 kolizji drogowych.

INFO: sierż. sztab. Alicja Bierbasz - Krawczyk 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: