Szczepienia lisów w regionie - uwaga!

  • Eliza Świtling
  • 2013-10-03 15:23:46
Szczepienia lisów w regionie - uwaga!
  • Foto: sxc.hu

Rusza jesienna akcja szczepienia lisów w województwie zachodniopomorskim. Od 4 do 10 października szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki.

Ostrożność należy zachować jednak jeszcze 7 dni później, czyli do 17 października. Uważać powinni przede wszystkim myśliwi, nauczyciele, rodzice i właściciele zwierząt. W tym czasie nie należy urządzać polowań ani wprowadzać zorganizowanych grup na obszar objęty szczepieniem. Nie powinniśmy także puszczać zwierząt gospodarskich i domowych bez kontroli.
 
Szczepionka, kształtem zbliżona do nieregularnego krążka o średnicach 3,5 i 4 centymetry, a wysokości 1,5 do 1,7 centymetra, zawarta jest w blistrze zatopionym 
w przynęcie. Ma ona specyficzny, atrakcyjny dla lisów zapach, aby go zachować, nie powinniśmy dotykać i podnosić szczepionek.
 
W przypadku dostania się płynnej szczepionki na błony śluzowe człowieka należy dokładnie przepłukać je wodą i bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. W razie zetknięcia się szczepionki ze skórą narażone partie należy umyć wodą z mydłem. 
O fakcie jakiegokolwiek kontaktu szczepionki ze skórą czy błonami śluzowymi człowieka należy zawsze powiadomić lekarza pierwszego kontaktu.
 
Właściciele zwierząt powinni także uważać na psy i koty oraz zwierzęta gospodarskie. W razie kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się 
do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt. Szczepionka nie uodparnia zwierząt domowych.
 
Akcja szczepień lisów rozpocznie się 4 października. W przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych termin może zostać przesunięty.

INFO: Centrum Prasowe Wojewody

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: