Japoński plan

  • Irek Markanicz
  • 2013-10-03 14:16:18
Japoński plan
  • Foto: Irek Markanicz

Dziś w Szczecinku odbywa się Polsko-Japońskie seminarium gospodarcze. Głównym celem jest aktywne pozyskanie nowych inwestorów.

Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy i Starostwo Powiatowe, to główni organizatorzy tego wydarzenia. Przy okazji rozpoczęcia spotkania, podkreślono wkład dziadka burmistrza Szczecinka w budowanie relacji Polski i Japonii. James Douglas w 1904r. wraz z Marszałkiem Józefem Piłsudskim odbył podróż do Tokio. Według historycznych badań, to właśnie James Douglas przygotował grunt przed spotkaniem Piłsudskiego jako lidera PPS-u z przedstawicielami dyplomacji Japońskiej. Kto wie ale taki fakt z historii może być szczecineckim atutem.

Spotkanie jest świetną okazją do poznania się na wzajem. Japońskim gościom przedstawiono atuty lokowania nowych inwestycji w Szczecinku. Władze miasta i powiatu dowiedziały się w jaki sposób zabiegać  o japońskie inwestycje. Tu wskazana jest cierpliwość, niezmiernie istotne są kontakty osobiste. Atutem inwestorów z kraju kwitnącej wiśni jest ich trwałość. Wybór lokalizacji oznacza że firma ma konkretne, wieloletnie plany. Czy japoński pomysł wypali? Tego dziś nikt nie wie , ale warto spróbować. Na gościach z Japonii duże wrażenie zrobiło zaangażowanie lokalnych władz w pozyskiwanie nowych inwestycji. Niestety Polska ma wiele minusów należy do nich skomplikowana i długotrwała procedura w urzędach.  

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: