Ekologiczny dom z opon, słomy i gliny

  • KW
  • 2013-10-01 12:06:24
Ekologiczny dom z opon, słomy i gliny
  • Foto: zdj. amatorskie

W czasach kryzysu finansowego i na skraju kryzysu energetycznego musimy szukać alternatywnych rozwiązań, które minimalizują koszty i przy okazji chronią środowisko.

120 m.kw. to powierzchnia innowacyjnej budowli będącej z zamysłu samowystarczalną enklawą ekologii. W Drawsku Pomorskim powstaje nietypowa konstrukcja. Ekologiczny i pasywny dom zbudowany ze starych opon, słomy i gliny. To pierwsza tego typu rozwiązanie w Polsce. Systematycznie, małymi krokami od czerwca 2012 r.powstaje w Drawsku Pomorskim na działce Pana Daniel Kowalczyka, który jest jednocześnie projektantem i właścicielem domu marzeń.

Jest to technologia zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych i dostosowana do polskich warunków klimatycznych. Zużyte opony z recyklingu i odnawialne surowce znacznie zmniejszają koszty budowy, ale i zapewniają minimalne wydatki podczas eksploatacji. Nietypowe są nie tylko materiały służące do budowy, ale i systemy w jakie wyposażony będzie dom. Do ogrzania pomieszczeń w najzimniejszych okresach zimy, wystarczy minimalna ilość energii z małego pieca . System wentylacyjno-klimatyzacyjny z obiegiem grawitacyjnym, zapewnia stałą temperaturę 20-22 st Celsjusza. System wodny nie wymaga podłączenie do sieci wodociągowej ani kanalizacyjnej. Woda pozyskiwana jest z deszczówki, która jest oczyszczania i z powodzeniem jest wykorzystywana do czynności gospodarczych takich jak pranie, zmywanie i kąpiel jako woda drugiej klasy. Może również po jeszcze dokładniejszym oczyszczeniu służyć jako woda pitna. Zużyta trafia do fitorektorów czyli biologicznych filtrów opartych na drzewach bananowych i cytrusowych. Po oczyszczeniu może trafić do ponownego obiegu, toalet lub do stawu. 

Równie korzystnie rozwiązana jest kwestia zasilania w energię elektryczną, tą funkcję zapewniać będą ogniwa fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne i turbiny wiatrowe . Właściciel planuje ukończyć budowę na początku przyszłego roku. Jak mówi, inwestycja nie powiodła by się bez wsparcia współfinansujących firm i żony Anny. 

Wystarczy poczekać na kolejne tego typu konstrukcje w Polsce i naszym regionie. Czas pokaże czy też inni inwestorzy zdecydują się na realizacje tak ambitnych i ekologicznych planów.

Komentarze (2)

Monika R. 2015-10-25 22:24

Super sprawa.W przyszłości również planuję budowę mojego earthshipa.Oglądam wszystkie programy które związane są z tego typu budowlami i mam nadzieję dużo się nauczyć.

Mariusz R. 2017-10-25 05:50

Pan Daniel chyba nie do końca zrozumiał ideę Mike Reynoldsa umieszczając izolację ze słomy wewnątrz konstrukcji z opon. Opony oraz wał ziemny powinny służyć do akumulacji ciepła pochodzącego ze światła słonecznego w ciągu dnia i oddawać to ciepło w czasie nocy, a izolowana słomą od wewnątrz ściana oporowa tej funkcji nie ma szans wypełnić.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: