Integracyjnie w tenisa

  • Eliza Świtling
  • 2013-09-29 15:37:33
Integracyjnie w tenisa
  • Foto: Eliza Świtling

Do wyjątkowego wydarzenia sportowego doszło wczoraj (28.09) na kortach Regionalnego Centrum Tenisowego w Szczecinku. Pokazowe spotkanie oraz mecz integracyjny rozegrali tenisiści grający na wózkach. Obok gości na korcie pojawił się m.in.: Pan Adam Wyszomirski, Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

- Pomysł chodził nam po głowie już od dawna – mówi Robert Duszyński, prezes AQUA-TUR. – Nadarzyła się okazja, zawodnicy mieli wolny termin, więc zaprosiliśmy ich do nas, aby pokazali się mieszkańcom Szczecinka, a przy okazji sprawdzili obiekty Regionalnego Centrum Tenisowego pod kątem dostępności kortów dla osób poruszających się na wózkach. Bardzo zależało nam na tym, aby pokazać naszym gościom także miasto i jego wszelkie walory. To kolejny krok w stronę otwierania się Szczecinka na nowe grupy sportowców – dodaje Prezes Duszyński.
 
Po losowaniu zawodników utworzone zostały dwa teamy: Arkadiusz Stasiak (w) i Adam Wyszomirski oraz Stefan Dobaczewski (w) i Andrzej Roik, instruktor Akademii Tenisa Ziemnego AQUA-TUR. Niemal półtoragodzinne spotkanie zakończyło się minimalną wygraną duetu Dobaczewski & Roik. Podkreślić należy fakt, iż rywale Stasiak & Wyszomirski dotrzymywali kroku, a walka była zacięta do ostatnich sekund spotkania.
 
- Nie było lekko – mówi Adam Wyszomirski. – Bardzo dziękuję za zaproszenie. To była niezła lekcja i wielka przyjemność zagrania z tak sympatycznymi zawodnikami. Jestem pod wielkim wrażeniem krzepy i umiejętności chłopaków z Płocka. Cieszy mnie także, że takie imprezy są organizowane. Powinno ich być zdecydowanie więcej. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na meczu rewanżowym. Tym razem nie oddam tanio skóry – z uśmiechem kończy Radny.
 
W Polsce jest około 60 zawodników, sklasyfikowanych przez Polski Związek Tenisowy. Szacuje się, że nawet dwa razy tyle uprawia ten sport, nie biorąc udziału w rozgrywkach sportowych. Zawodnicy, którzy pojawili się w Szczecinku, to polska czołówka tenisa na wózkach. W rankingach PZT notowani są w pierwszej dziesiątce, a w światowych - w trzeciej setce.
 
- Muszę przyznać, że szczecinecki obiekt spełnia wszelkie wymogi rozegrania spotkań tenisowych dla wózkowiczów – mów Tomasz Pazik, sekretarz Polskiego Związku Tenisowego. – Prowadzimy już rozmowy, aby wiosną przyszłego roku ściągnąć do Szczecinka polską czołówkę tenisową i zorganizować tu turniej. Wierzę, że nasza krótka wizyta zaowocuje długą współpracą i w Szczecinku już regularnie będą się pojawiać zawodnicy na wózkach – także ekipy z innych krajów. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie w Szczecinku i do zobaczenia niebawem – dodaje Pazik.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: