Hybryda wróciła z PRO - CONTRY

  • Eliza Świtling
  • 2013-09-09 15:22:38
Hybryda wróciła z PRO - CONTRY
  • Foto: Robert Żurawski - Zabłocki

Działająca przy SAPIKu, szczecinecka Grupa Teatralna Hybryda w ostatni weekend uczestniczyła w prestiżowym, szczecińskim Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA. Nasi artyści pojechali do Szczecina, aby zaprezentować swoje najmłodsze dziecko, przyjętą oklaskami na stojąco przez szczecinecką publiczność sztukę ''Zagłada Ludu albo Moja Wątroba jest bez sensu'', austriackiego dramatopisarza Wernera Schwaba.

Hybryda wyjechała do Szczecina w piątek rano, aby już o godzinie 15:00 uczestniczyć w uroczystym otwarciu, szczecineccy artyści byli również grupą, która jako pierwsza zaprezentowała swoją twórczość na Festiwalu.

Podczas tych kilku dni pojawiła się oczywiście mała rywalizacja między trupami teatralnymi, jednak nie zwycięstwo było w tym przypadku najważniejsze. Głównie wymiana poglądów, spostrzeżeń, integracja i solidaryzacja między zespołami oraz dzielenie się doświadczeniami ze sceny były celem tego spotkania.

Do tegorocznego Festiwalu zakwalifikowało się 14 zespołów między innymi ze Szwecji, Niemiec, Ukrainy czy Hiszpanii. Codziennie około 4 grupy biorące udział w zawodach, stawały w szranki w takich miejscach szczecina jak Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego, Zamek Książąt Pomorskich, Scena P1erwsze Miejsce i szczecińska Trafostacja. Zaznaczyć należy, że grupy nie wystawiały jedynie spektakli, pojawiły się również ciekawe nowoczesne performensy.

Wszystko zakończyło się rewelacyjnym spektaklem zaprezentowanym przez aktorów Teatru Współczesnego, „Między Nogami” to spektakl bazujący na dorobku Arystofanesa, który w ciekawy sposób przedstawia męskie spojrzenie na świat i damsko – męskie relacje.

Oczywiście Festiwal miał formę konkursu i jak to bywa w konkursach wyłoniono zwycięzców. Grupy walczyły o dwie nagrody, pierwszą Honorową Nagrodę Publiczności otrzymał Teatr Krzywa Scena ze Stargardu Szczecińskiego za spektakl, pt. „Kabaret z krypty wg Topora”. Publiczność wybierała zwycięzców tej nagrody przyznając trupom punkty od 1 do 5  na specjalnych kartkach odebranych przy wejściu na spektakl, następnie z tej punktacji wyliczana była średnia a grupa posiadająca największą średnią wygrała. Drugą nagrodę za Najlepszy Spektakl Festiwalu otrzymał Teatr Ekipa z Warszawy za spektakl pt. „Urban sounds”.

Nie można zapomnieć o organizatorach Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO – CONTRA, którymi byli młodzi aktorzy teatrów będących pod opieką Pani Tatiany Malinowskiej – Tyszkiewicz. Pani Malinowska - Tyszkiewicz absolwentka Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Moskwie i reżyser teatralna z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie, była cennym krytykiem przedstawianej twórczości i udzielała występującym grupom ważnych wskazówek.

Artyści z Hybrydy wrócili z wieloma miłymi wspomnieniami i ciekawymi doświadczeniami, zapowiadają, że jeśli będzie taka możliwość w przyszłym roku chętnie wybiorą się na PRO – CONTRE.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: