Przełom na Gwdzie

  • Artur Żyjewski
  • 2013-08-10 09:00:20
Przełom na Gwdzie

Wakacje w pełni, więc warto wybrać się jednym z pobliskich szlaków kajakowych na weekendowy spływ. Ciekawą propozycją z okolic Szczecinka jest rzeka Gwda, która bierze swój początek z jeziora Studnica nieopodal miejscowości Drężno.

Najdogodniejszym odcinkiem do przepłynięcia w ciągu jednego dnia, jest etap z miejscowości Gwda Wielka do osady Lubnicki Młyn. Kajaki wodujemy na rzece przy drogowym moście, pakujemy prowiant i wiosłujemy ku przygodzie. Gwda sunie tu spokojnie przez lasy i łąki, a my odpoczywamy od codziennego zgiełku rozkoszując się delikatnym szumem wody. Płyniemy uregulowanym korytem i natrafiamy na majestatyczny, stalowy wiadukt kolejowy rozpościerający się nad naszymi głowami. Kolejną atrakcją na naszej drodze jest działająca elektrownia wodna. Tuż za nią rzeka przyspiesza i prowadzi nas do przełomu na ruinach młyna wodnego. Nurt tu jest bardzo wartki i wymaga doświadczenia w pływaniu kajakiem, aby pokonać próg bez uszkodzenia sprzętu. To nie lada atrakcja, na którą czekają wytrawni wioślarze. Dalej rzeka wije się niczym wąż przez lasy i stopniowo zwalnia. Niemal stojącą wodą rozlewiska dopływamy do osady Lubnicki Młyn. Zobaczymy tu potężne spiętrzenie rzeki, które dawniej zasilało młyn wodny, a teraz napędza kolejną elektrownię wodną.

Spływ kajakowy to ciekawa propozycja na spędzenie aktywnego weekendu. Na rzece odpoczniemy od upału i naładujemy się pozytywną energią na kolejny tydzień. Poznamy również ciekawe zakątki naszego regionu. 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: