SOKOŁY W MUZEUM

  • Eliza Świtling
  • 2013-07-29 08:29:14
SOKOŁY W MUZEUM
  • Foto: Malwina Markiewicz

W środę 31 lipca 2013r ekspozycję plenerową w oddziale Dzieje Oręża Polskiego wzbogacą legendarne motocykle Sokół. 12 najbardziej znanych polskich motocykli spotka się tylko na jeden dzień w Kołobrzegu. Kolekcjonerzy zwiedzają nasze miasto w ramach III Rodzinnego Rajdu Sokołów i Przyjaciół. Komandorami Rajdu są Marek Fornal i Grzegorz Łowkiewicz – założyciele Towarzystwa Historycznego Pancerni ’39, którzy od lat współpracują z kołobrzeskim muzeum, m.in. podczas Rajdu Zaślubin, inscenizacji Bój o Kołobrzeg, czy wernisażu wystawy „Mundur w Filmie”. Stowarzyszenie kultywuje tradycje dywizjonu rozpoznawczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej Płk.Maczka. W tym roku grupa otrzymała wyróżnienie podczas VI Strefy Militarnej w Podrzeczu.

Uczestnicy Rajdu przyjeżdżają z całej Polski, by przez kilka dni zwiedzać atrakcje Pomorza Zachodniego. Oprócz Twierdzy Kołobrzeg będą „zdobywać” Pojezierze Drawskie, Wał Pomorski, Borne Sulinowo a także poznają militarne tajemnice dawnego lotniska w Rogowie. W Muzeum Oręża Polskiego będzie okazja zobaczyć oryginalne kolekcjonerskie pojazdy w wersjach wojskowych  i cywilnych: Sokoły 1000 oraz Sokoły 600, a także amerykański Indian Four, czy też oryginalne motocykle BMW i M-72 . Warto dodać, iż jest to niebywała okazja by obejrzeć w jednym miejscu taką ilość tych kultowych motocykli. Ostatnio tylko podczas  I Zlotu Pojazdów II Rzeczypospolitej w Zamku Topacz na Dolnym Śląsku w 2011r – udało się zgromadzić  około 20 tych pojazdów.

Muzeum Oręża Polskiego również w swoich zbiorach posiada motocykl Sokół 600 prezentowany w części wystawy głównej poświęconej Polskiej Kawalerii’39, o bardzo ciekawej historii: kupiony w 1938r we Lwowie był przechowywany przez całą okupację w stanie rozebranym. Według “Oceny Technicznej” pojazdu, wykonanej przez Polski Związek Motorowy w Krakowie w 1968r: “...pojazd jest w pełnej zdolności użytkowej do eksploatacji...stan pojazdy b. dobry, oryginalność we wszystkich najdrobniejszych częściach. Eksponat  zakupiony przez Muzeum Oręża Polskiego 3 września 1973r, przyjechał z Oświęcimia na własnych kołach.

Motocykl Sokół: Konstruowany przed wojną w Państwowych Zakładach Inżynierii od 1934 roku przez jednego z najzdolniejszych inżynierów Polski międzywojennej Tadeusza Rudawskiego.  Motocykle Sokół  są najbardziej znanymi polskimi motocyklami, były używane głównie przez Wojsko Polskie, Policję i Pocztę Polską. Dalszy rozwój przerwał wybuch II wojny światowej. Dziś cieszą się one niebywałym uznaniem entuzjastów i kolekcjonerów.

INFO: Malwina Markiewicz

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: