Rower na czerwonym szlaku

  • Artur Żyjewski
  • 2013-07-27 08:22:47
Rower na czerwonym szlaku

„Szczecineckie Jeziora”, tak nazwano szlak rowerowy, który biegnie przez krainę wielu jezior. Poczujemy się niczym na Mazurach. Przebiega on przez niepowtarzalny obszar naszego regionu, ukazujący całe piękno tych ziem.

Wyruszamy z punktu węzłowego znajdującego się nieopodal Muszli Koncertowej i obieramy azymut na ulicę Bugno.  Po pokonaniu zatłoczonych skrzyżowań, klonowo-jesionową aleją opuszczamy Szczecinek. Docieramy do miejscowości Spore i tu nasz szlak wdziera się w gęsty, eteryczny las z leśnymi jeziorkami po obu stronach ścieżki. Po długiej leśnej przeprawie docieramy do wsi Stępień, tu obowiązkowo odwiedźmy zabytkowy kościółek. Jeśli uda nam się spotkać Pana, który opiekuje się budynkiem, na pewno udostępni nam wnętrze do zwiedzania. Asfaltową wstęgą mkniemy dalej do osady, w której każdego lata rozlega się donośne: „ Czuj czuj czuwaj”… tak to już Drężno. Pozdrawiamy harcerzy i „kręcimy” dalej nad urokliwe jezioro Orawka, to półmetek naszej trasy, więc warto uzupełnić kalorie i odetchnąć naprawdę czystym powietrzem. Cali rozedrgani jazdą po mocno kamienistej ścieżce jedziemy dalej w odległą otchłań szerokiej niczym autostrada asfaltówki. Przecinamy drogę krajową i wjeżdżamy do królestwa dębów, gdzie niekwestionowanym królem jest  dąb o obwodzie pnia  8,5 metra. Dalej mkniemy wstęgą wąskiej drogi poprzez malowniczo położone miejscowości… uwaga na przydrożne głazy w jednej z nich! Jadąc asfaltową aleją docieramy do wioski Nizinne i jak sama nazwa wskazuje jesteśmy nisko, bo przed nami najwyższe wzniesienie w regionie- „Polska Góra”.  Ze szczytu zobaczymy panoramę Szczecinka i już mocno zmęczeni od strony ulicy Trzesieckiej wjeżdżamy do miasta.  
Czerwony szlak rowerowy to wyczerpująca, bo 65 km wyprawa, która jednak dostarcza w zamian niezapomnianych widoków i pokazuje uroki naszej ziemi. Na takiej trasie można znaleźć swój cichy zakątek do którego chętnie powrócimy… może z namiotem?  

fot. www.powiat.szczecinek.pl/szlaki

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: