Rowerem na czarnym szlaku

  • Artur Żyjewski
  • 2013-07-05 12:30:44
Rowerem na czarnym szlaku

Przygodę ze szlakami rowerowymi czas rozpocząć! Zaczniemy od trasy czarnej, która świetnie nadaje się dla początkujących jak i wytrawnych amatorów wycieczek rowerowych. Będziemy przemierzać drogi asfaltowe, gruntowe, pokonamy kilka wzniesień.

Startujemy z punktu zbornego wszystkich szlaków rowerowych znajdującego się przy I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinku. Odnajdujemy symbol czarnego szlaku i ruszamy w kierunku Świątek. Zostawiamy za sobą  zgiełk miasta i zagłębiamy się w leśnej głuszy rezerwatu „Dęby Wilczkowskie”. Mkniemy przez klika wiosek poznając ich topografię, jakże inną od tej widzianej za szyby samochodu.  Przemierzamy piękne lipowe aleje, drogi asfaltowe wiją się tu jak serpentyny. Pędząc nie zapominajmy o przystankach, w trakcie których odpoczniemy i uzupełnimy spalone kalorie.

 Mniej więcej  w połowie naszej wycieczki wjeżdżamy do rezerwatu przyrody zwanego „Bagnem Ciemino”... bez obaw, nie będziemy przedzierać się przez tereny bagienne, ale za to poczujemy wspaniały zapach lasów rosnących na torfowiskach. Kiedy miniemy przejazd kolejowy rozglądajmy się uważnie, ja nie raz w tym miejscu, nieopodal stawu dostrzegłem króla polskich czarnych ptaków – kruka. Przed nami  niebanalne wyzwanie ( „góra dla wytrwałych”), długi i stromy podjazd, który sprawdzi naszą kondycję. Było ostro pod górę, będzie ostro z góry… uwaga na radary! Pozostały etap „kręcimy” po równinnych drogach asfaltowych i wjeżdżamy do Szczecinka od strony ulicy Trzesieckiej.

Czarny szlak napotyka na swej drodze dwa rezerwaty przyrody i pięć jezior – to świetny wynik jak na zaledwie 42 km długości. Prowadzi tylko bocznymi drogami o minimalnym natężeniu ruchu samochodów i niestety rowerzystów… mam nadzieję, że to się zmieni już w ten weekend.

Komentarze (2)

WOJTEK 2013-07-05 22:04

Polecam rower typu góral na ten szlak

STFU 2013-07-06 23:23

WOJTKU, a jaki skład ogumienia preferujesz na nawierzchnię leśną?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: