Młodzi i Film po raz 32. Zobacz kto walczy o zwycięstwo

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-06-24 11:52:26
Młodzi i Film po raz 32. Zobacz kto walczy o zwycięstwo

Dziś rozpoczyna się 32. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych - Młodzi i Film. Święto filmu potrwa do soboty 29 czerwca.

W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych znalazło się 11 filmów: 

- Baczyński - reż. Kordian Piwowarski 
To poetycka, filmowa podróż przez ostatnie lata życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Film z pogranicza fabuły i dokumentu, w którym osią narracyjną są wiersze poety. 
Krzysztof Kamil Baczyński (Mateusz Kościukiewicz) tuż przed przystąpieniem do Powstania Warszawskiego, ostatni raz siada przy swoim biurku i znajduje przedmioty, które przywołują wspomnienia. W ten sposób zanurza się w przeszłość, do momentów, które ukształtowały jego charakter i talent pisarski. Całość filmu spięta jest współczesną klamrą - slamu poetyckiego, który odbył się w Warszawie w 90 rocznicę urodzin poety. Czy poezja Baczyńskiego nadal oddziałuje na współczesnych czytelników? Czy wybory, których musiał dokonać są dzisiaj zrozumiałe? Czy tak, jak Baczyński, poszlibyśmy walczyć o wolność kraju? "Baczyński" wywołuje emocje, które nie pozostawiają widzów obojętnych. 

- Kamczatka - reż. Jerzy Kowynia 
Bohaterem filmu jest  Stacho, który odsiaduje paroletni wyrok w więzieniu. W celi narasta konflikt. Wkrótce  Stacho dostaje okolicznościową dwudniową przepustkę. Jedzie do domu, w którym czeka na niego wiele zmian. 
- Kanadyjskie sukienki - reż. Maciej Michalski 
Na urodzinach Zofii przenosimy się w świat polskiej wsi z lat 80-tych. Urodziny te są wielką ucztą smaków, kolorów, ludzi tamtego czasu, ale przede wszystkim oczekiwaniem na przyjazd Amelii i i Tadeusza - córki i męża mieszkających od 10 lat w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama. Przenosząc się w przeszłość poznajemy prawdziwe powody jej wyjazdu i Kanadę daleką od wymarzonego ideału całej rodziny. Brutalna prawda o ojcu i niej samej, ukrywana jest przed Zofią do ostatniego momentu, a to tylko początek zawiłych histor i rodzinnych.

- Magdalena - reż. Mateusz Znaniecki 
Jest to historia młodej dziewczyny, Magdaleny, absolwentki akademii muzycznej, która dużo większym zainteresowaniem niż fortepian darzy hip-hop. Za namową brata przyjeżdża z Warszawy do wiejskiego kościoła, aby podjąć pracę organistki. Jej pojawienie się w parafii wywołuje żywe zainteresowanie lokalnych mężczyzn. Zaprzyjaźnia się z księdzem Jackiem, który imponuje jej swoją mądrością, poczuciem humoru i pasją z jaką realizuje swoje życiowe powołanie. Z czasem ta przyjaźń zaczyna przeradzać się w uczucie, które w zaistniałych okolicznościach nie ma szans na powodzenie. Uwadze wiernych nie umyka rosnąca zażyłość łącząca organistkę i proboszcza, co powoduje ich niechęć i manifestację sprzeciwu. 
Magdalena świadomie rezygnuje z narażania księdza Jacka na utratę szacunku i zaufania wiernych. Opuszcza wieś, aby podążać drogą, którą pomógł jej wytyczyć ksiądz Jacek. Niebawem dowie się on, że Magdalena zaczęła spełniać swoje marzenia. 

- Od pełni do pełni - reż. Tomasz Szafrański
Przewrotna komedia o wróżce, która udaje, że wierzy w magię, podrywaczu, który udaje, że wierzy wróżce, iluzjoniście, który udaje, że jest kimś innym i zakochanej kobiecie, która wierzy, że prawdziwą miłość może znaleźć dopiero w przyszłym wcieleniu. 

- Oszukane - reż. Marcin Solarz 
Inspirowany faktami film z cyklu „Prawdziwe historie“. Jest to opowieść o trudnej miłości matki i córki, których uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę. W wieku osiemnastu lat Natalia dowiaduje się, że nie jest biologicznym dzieckiem własnej matki. Okazuje się, że krótko po urodzeniu została w szpitalu zamieniona z innym dzieckiem. To wywraca życie obu kobiet. Z czasem matka i córka uczą się siebie na nowo, zaczynają doceniać wszystko, co je łączy. Okazuje się, że ich miłość jest ważniejsza od biologicznego pokrewieństwa. 

- Silent Lake - reż. Mariusz Kuczewski 
Para młodych Brytyjczyków Peter i Linda, postanawiają spędzić tydzień w europie wschodniej. Wyruszają do Polski. Całą swoją wyprawę rejestrują małą kamerą. Z lotniska odbiera ich przyrodni bart Petera – Karol. Cała trójka wyrusza wkrótce na Mazury, gdzie wynajmują nieduży jacht i wypływają na jezioro. Początkowo znakomicie się bawią. Żeglują, kochają się i poznają uroki dziewiczych jezior. Trafiają między innymi do opuszczonego poligonu w okolicach Giżycka. Sielanka nie trwa jednak długo. 

- Stacja Warszawa - reż. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz 
To film pełnometrażowy składający się z sześciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. 

- Tajemnica Westerplatte - reż. Paweł Chochlew 
Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku. To film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. "Tajemnica Westerplatte" to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje. 

- Zaślepiona - reż. Katarzyna Klimkiewicz 
Tajemnice państwowe, kwestie rasowe, polityka i lojalność splatają się z namiętną miłością. Czterdziestoparoletnia Frankie, pracująca jako inżynier przy budowie myśliwców bezzałogowych, wdaje się w romans z młodym Algierczykiem. Znajomość z czasem przeradza się w poważniejsze uczucie. Okazuje się jednak, że kochanek podejrzany jest o kontakty z terrorystami. 
Film polskiej reżyserki powstał w ramach programu wspierania młodych filmowców Ifeatures. 

- Zdjęcie - reż. Maciej Adamek 
Film opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. To także opowieść o pierwszej miłości i zetknięciu ze śmiercią. 


W skład Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych weszło 60 krótkich metraży: 28 filmów fabularnych, 20 filmów dokumentalnych oraz 12 filmów animowanych. Wszystkie pokazy w ramach obydwu konkursów odbywają się w Kinie Kryterium.
Na czele jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych stanął Juliusz Machulski, w ogłoszeniu werdyktu wspomagać go będą: Anna Wieczur-Bluszcz,Katarzyna Kwiatkowska, Janusz Gauer i Piotr Najsztub. 

 

Przewodniczącym Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych został Sławomir Fabicki, który w drugiej najważniejszej konkursowej sekcji festiwalu wskaże na najlepszy filmy wraz z Wiolą Sową, Sylwią Chutnik, Tomaszem Naumiukiem i Grzegorzem Zaricznym. 

 

32. edycję Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych zainauguruje "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, laureat Wielkiego Jantara z 1973 roku. W Koszalinie film zostanie pokazany w cyfrowej, odrestaurowanej wersji. 

Wszystkie informacje o Festiwalu znajdują się na stronie http://www.portalfilmowy.pl/mlodzi_i_film

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: