Rój pszczół wylądował obok przedszkola

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-06-20 14:36:28
Rój pszczół wylądował obok przedszkola

Rój zauważyli dziś pracownicy przedszkola. Pszczoły zrobiły sobie przystanek na drzewie sąsiadującym z placem zabaw dla dzieci. Na pomoc maluchom przybyli strażacy.

Na drzewie przylegającym do placu zabaw szczecineckiego przedszkola Krasnoludek wylądował dziś rój pszczół. Jak tylko pracownicy zauważyli, że rój upatrzył sobie drzewo sąsiadujące z przedszkolem wezwali na pomoc szczecineckich strażaków. 


Ubrani w specjalne stroje, zabezpieczające przed użądleniami, strażacy zapakowali pszczoły i wyeksmitowali w bezpieczne miejsce. 
 

Czy Państwowa Straż Pożarna powinna zajmować się usuwaniem gniazd owadów? Odpowiedź na to pytanie znaleźliśmy na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: 


Państwowa Straż Pożarna, zgodnie z nałożonym na nią obowiązkiem ustawowym powinna realizować tego typu zadanie ratownicze tylko w przypadku, w którym występuje zagrożenie dla życia lub zdrowia osób, bądź wymagane jest użycie specjalistycznego sprzętu, będącego na wyposażeniu jednostek PSP. Jednocześnie należy przyznać, że nie każde zdarzenie z udziałem pszczół, os lub szerszeni (tzw. owadów błonkoskrzydłych) można zaliczyć do grupy zdarzeń stanowiących „inne miejscowe zagrożenia” w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 Nr 147, poz. 1229 ze zm.). Warunkiem koniecznym do zaliczenia tego rodzaju zdarzeń do kategorii „innego miejscowego zagrożenia” jest powstanie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, czego realistyczna ocena jest najtrudniejszym elementem w tej sprawie. Powyższe wyjaśnienia nie stoją w sprzeczności z przepisami, na mocy których właściciel budynku ma zapewnić w nim bezpieczeństwo. Nie można również stwierdzić, że usuwanie gniazd owadów (przy realnym zagrożeniu zdrowia lub życia użytkowników budynku) stawia jednostki ochrony przeciwpożarowej w charakterze „bezpłatnej firmy usługowej”.

 

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: