Z planu filmu animowanego …

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-06-17 00:19:18
Z planu filmu animowanego …

Kończy się rok szkolny i czas na przeróżne podsumowania. W bieżącym roku szkolnym w Społecznej powstała pracownia filmu animowanego - zebrała się grupa pasjonatów i rozpoczęła swoją przygodę z animacją. Jak każda porządna grupa nie chciała się nazwać „kółkiem” więc nazwała się roboczo - Zespołem animacja - i tak już zostało.

Dzięki zapałowi i zaangażowaniu (praca w soboty na często własnym sprzęcie) udało się zrealizować siedem filmów, a w tym zestawie dwie legendy „O dzwonach zatopionych w jeziorze Trzesiecko” i „Płaczące dzwony”. Nie ukrywamy, że nasze zainteresowanie lokalnymi legendami nie było przypadkowe. Liczyliśmy na to, że podejmując taki temat stanie się tak, jak to się dzieje w innych miastach, zyskamy sobie przychylność i wsparcie. 

 

W naszych przedsięwzięciach o charakterze plastyczno - filmowym staramy się także pielęgnować lingwistyczne talenty naszych uczniów. Z tego powodu narracja w legendach jest przygotowywana, poza językiem polskim, również w języku niemieckim (Anna Bloem, Aleksander Nowakowski) i angielskim (Andrew Rucin). Prawdopodobnie nasze legendy uda się przygotować również w chińskiej wersji językowej, pomoże nam w tym absolwentka naszej Szkoły - Kamila Segień. 


Do tej pory nasze szczecineckie legendy pokazane zostały w Nowym kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, w kilku miejscach we Wrocławiu: w Imparcie, w Centrum Sztuki WRO, w Ośrodku Działań Twórczych „Światowid” oraz w Centrum Technologii Audiowizualnych. Naszej pracowni przyznano jedną z pięciu statuetek ”Wrocławskiego Krasnala”. Pokazy naszych filmów w Poznaniu i we Wrocławiu związane były z II Ogólnopolskim Przeglądem Dziecięcych Filmów Animowanych ”halo echo”.


Dzięki wsparciu uzyskanemu od Urzędu Miasta i od firmy Kronospan zorganizowaliśmy w Szczecinku tzw. ”Echo halo echo” II OPDFA. Impreza polegała na uroczystym pokazie wybranych filmów i przeprowadzeniu warsztatów w formule „dzieci dzieciom” dla grupy przedszkolaków.


Cieszymy się również z udziału naszych uczniów w 2. Otwartym Konkursie Filmów Amatorskich. Jest to konkurs organizowany przez Fundację Rozwoju Kina z siedzibą w Krakowie. Konkurs ten organizowany jest w ramach 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci. Zostaliśmy poinformowani przez organizatora, że trzy wysłane przez nas filmy (wspomniane wyżej legendy i jeden reportaż, nakręcony przez naszą szkolną telewizję zwaną TiVi Społeczna) zostaną pokazane na dużym ekranie w kinie „Kijów. Centrum” w Krakowie.


Uważamy, że zaproponowana przez naszą Szkołę forma zajęć pozalekcyjnych, poza wieloma walorami natury artystycznej i wychowawczej, ma jeszcze jeden plus, a mianowicie umożliwia młodym ludziom promowanie naszego Miasta w oryginalny sposób. 


Bardzo nam zależy na doskonaleniu umiejętności naszych uczniów i jesteśmy dumni z ich autentycznego zaangażowania. Cieszymy się z tego, że ich praca zostaje zauważona i doceniona przez profesjonalistów zajmujących się w kraju tematem dziecięcej i młodzieżowej twórczości filmowej, a także plastycznej.

 

Podjęliśmy starania by dziesięcioosobowa grupa naszych uczniów wzięła udział w warsztatach filmowych organizowanych w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. Warsztaty te odbędą się w dniach 13 - 15 lipca br.  Nasz udział w warsztatach stał się możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu nam przez, rozumiejących sens podejmowanych przez nas działań, prywatnych sponsorów. Serdecznie im dziękujemy. Będzie to wspaniała nagroda dla naszych młodych pasjonatów filmu, nie tylko animowanego.
(Jolanta Sierpińska - Opiekun zespołu „Akcja Animacja” w Zespole Szkół Społecznych STO w Szczecinku)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: