Projekt beton. Marzenia o współczesnej Berlince

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-06-07 12:10:43
Projekt beton. Marzenia o współczesnej Berlince

Projekt beton, to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w szczecineckim Muzeum Regionalnym. Jest to rodzaj dokumentacji pozostałości po Berlince, niezrealizowanej wizji autostrady łączącej Berlin z Królewcem. Wernisaż odbył się w czwartek, 6 czerwca.

Inicjatorem wystawy był starosta szczecinecki, Krzysztof Lis, który należy do szerokiego grona pasjonatów historii regionu i Berlinki. 


Autostrada miała połączyć Berlin z Królewcem.  W tak zwanym korytarzu polskim, miała przebiegać między innymi przez Barwice, a jedna z jej odnóg przez Szczecinek. Budowa autostrady została zainaugurowana pod koniec 1933, a prace ruszyły wiosną  1934 roku. 27 września 1936 oddano do użytku pierwszy 113-kilometrowy odcinek od okolic Berlina do Szczecina Zachód. W tym czasie trwały już prace na drugim końcu trasy: od Królewca do Elbląga. W 1937 oddano tu do użytku odcinek Królewiec - Elbląg-Wschód. Rok później powstały obwodnice Szczecina i Elbląga.


Autorem zdjęć jest Bask, Eriz Moreno. Sfotografował on, co 500 metrów, odcinek Berlinki między Szczecinem, a Barwicami. Wystawa była już w prezentowana w Niemczech i Gdańsku.


- Państwo oceńcie czy wystawa ta ma wymiar artystyczny, historyczny, czy techniczny – powiedział podczas otwarcia starosta, Krzysztof Lis. - Teraz, kiedy jesteśmy we wspólnej Europie, połączenia komunikacyjne są bardzo ważne. Orzucając ten historyczny rys związany z autostradą, można by dzisiaj powiedzieć: Boże daj nam Berlinkę! - dodał. 


Wystawę można oglądać do 30 czerwca. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: