Błyskawiczny Internet kluczem do sukcesu. Gawex Media kładzie 190 km światłowodu

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-05-29 16:21:00
Błyskawiczny Internet kluczem do sukcesu. Gawex Media kładzie 190 km światłowodu

Dziś w studiu Telewizji Gawex, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Andrzej Jakubowski i Prezes Zarządu Gawex Media, Zbigniew Gawroński podpisali umowę, dzięki której nasz region zyska nowoczesną magistralę światłowodową. Dostęp do najnowocześniejszego Internetu otrzymają tysiące osób i miejsc określanych do tej pory mianem białych plam.

W uroczystości wzięli udział poseł Wiesław Suchowiejko, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Adam Wyszomirski, Starosta Powiatu Szczecineckiego, Krzysztof Lis, Burmistrz Miasta Szczecinek, Jerzy Hardie-Douglas, Sławomir Schaumkessel, prezes Zarządu Asta -Bud, która wykona projekt, członkowie Zarządu Gawex Media i przedstawiciele mediów. 


Projekt zakłada budowę regionalnej szerokopasmowej sieci szkieletowej oraz węzłów dostępu do sieci dystrybucyjnej poprzez Gawex Media. Projekt będzie realizowany na terenie miasta i gminy Szczecinek, miasta Koszalin oraz gmin: Borne Sulinowo, Barwice, Grzmiąca, Bobolice, Manowo. Możliwość dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań telekomunikacyjnych uzyskają mieszkańcy następujących miejscowości: Rosnowo, Manowo, Bonin, Czechy, Głodowa, Dobrociechy, Świelino, Krępa, Wielawino, Gdaniec, Piaski, Łęknica, Stary Chwalim, Kiełpino, Krągi, Łubowo, Świątki, Sitno, Turowo, Dziki. W sumie na trasie Szczecinek – Koszalin położone zostanie około 190 kilometrów światłowodu.


Nazywam to roboczo magistralą słońca między Szczecinkiem, a Koszalinem – powiedział wicemarszałek Andrzej Jakubowski.  Jest to jedno z działań ważnych strategicznie dla województwa zachodniopomorskiego. Zidentyfikowaliśmy białe plamy, jeśli chodzi o infrastrukturę informatyczną i na tym zasadzał się projekt konkursu. Wystartowało kilka firma. Trzy podpisały umowę. Realizacja projektu ma umożliwić dostęp  do infrastruktury i usług informatycznych tym obszarom i tym mieszkańcom, którzy do tej pory byli pozbawieni dostępu do Internetu. By mogli korzystać, rozwijać się gospodarczo, aby społeczeństwo miało równe szanse i mogło się rozwijać w sposób zrównoważony. I to właśnie się dzieje w województwie zachodniopomorskim – dodał Wicemarszałek.


Podpisanie umowy jest efektem długiej drogi i pomocy wielu osób i instytucji, które przyczyniły się do tego, że mogliśmy się tu dzisiaj spotkać. I to jest miejsce, w którym chcę im podziękować – powiedział Prezes Zarządu Gawex Media, Zbigniew Gawroński. Dziś naszym głównym celem inwestycyjnym jest miasto Koszalin, gdzie planujemy poprowadzić światłowód i podłączyć do niego każdy jeden budynek. Myślę, że wybudujemy coś takiego, jak autostradę, tylko telekomunikacyjną, którą będzie można poruszać się bez ograniczeń w każdą stronę. Na początek położymy tam 72 nitki światłowodu z możliwością rozbudowy razy 8.  Jestem przekonany, że dziś mamy najlepszą telewizję cyfrową w Polsce, że nasz Internet jest najlepszy, bo mamy sztab inżynierów, którzy czuwają nad tym, aby usługa była bardzo dobra. Projekt jest po to, aby mieszkańcom małych i bardzo małych miejscowości stworzyć taką samą możliwość dostępu do tych usług, jaką mają mieszkańcy miast. Dodatkowo jest to szansa dla urzędów i instytucji. 


Jest to bardzo nowoczesna inwestycja – mówi  Sławomir Schaumkessel, prezes Zarządu Asta -Bud, która wykona projekt. - Obejmuje najlepsze rozwiązania dostępne w tej chwili na rynku. Cała infrastruktura sieci szerokopasmowej będzie oparta o budowę mikrokanalizacji. Jest to rozwiązanie bardzo mało ingerujące w strukturę nawierzchni i daje na dzień dzisiejszy nieograniczone możliwości. Złożenia, jakie zostały przyjęte w programie użytkowym dają możliwość położenia około 1000 włókien.


Tu należy wspomnieć nieżyjącego marszałka Włodzimierza Husejkę, dla którego społeczeństwo informatyczne było takim konikiem. Niezwykle lobbował, by na przełamywanie białych plam w województwie nie zabrakło środków. Szczecinek staje się równoważnym dla Koszalina centrum  medialnych, cyfrowych nośników, co dla nas jest niezwykle ważne, ponieważ Szczecinek jest 5 co do wielkości miastem w województwie. Za realizacją projektu idzie dostępność, która jest ogromną wartością nie do przecenienia – podkreślał Starosta Krzysztof Lis. 


Jak człowiek nie ma Internetu, albo mu się cały czas zawiesza, dopiero zdaje sobie sprawę z tego, jak jest od niego uzależniony. A przecież światłowód to nie tylko Internet. Już za parę lat trudno będzie sobie wyobrazić życie bez dostępu do łącz światłowodowych. Ciesze się, że taka inwestycja jest robiona przez firmę szczecinecką – podkreślił Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. 


Z perspektywy rynku pracy na projekt spojrzał radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Adam Wyszomirski.  Oprócz tego, że ludzie zyskają dostęp do nowoczesnych usług ważne jest to, że ktoś musi ten projekt wykonać. A to są kolejne miejsca pracy. Te miejsca pracy są dzisiaj na wagę złota i takie inicjatywy powodują, że pobudza się gospodarkę – powiedział.


Ja mam nadzieję, że autostrada światłowodowa , jaką wybuduje Gawex Media, nie będzie zamiast drogi ekspresowej między Koszalinem, a Szczecinkiem ekspresowej. Trudno przecenić dziś możliwości, jakie ta inwestycja otwiera. Społeczeństwo informacyjne to demokracja plus Internet – spointował poseł Wiesław Suchowiejko. 


Obszerną relację z podpisania umowy zobaczycie Państwo już w dzisiejszym programie lokalnym - zapraszamy.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości. 

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (6)

awax 2013-05-29 20:02

Szczere Gratulacje.

Mieszkaniec powiatu Koszalin 2013-05-31 10:07

Zgadzam sie z przedmówcą. Szczere gratulacje. Jestem dumny, ze w naszym mieście jest firma i prezes, którzy nie boja sie podejmować ryzyka i inwestować potezne pieniadze w najnowsze technologie. Dzięki temu nie będziemy skazani jedynie na największe firmy w kraju, które nie przejmują sie takimi szaraczkami. Trzymam kciuki, żeby sie udało. Oby wiecej takich przedsięwzięć. Jeszcze raz gratuluje Panie G.

joanna 2013-05-31 11:28

brawa za odwagę. aż miło popatrzec, że się jeszcze komuś w naszym mieście chce

zz 2013-11-14 09:42

Szkoda tylko, że inwestycja powstaje kosztem Wrót Parsęty :->. Do Gawexu nic nie mam, ale te publiczny środki powinny pójść tak jak planowano - na światłowód należący do samorządów na trasie, a nie prywatnej (jakakolwiek by to nie była) firmy.

Mihau 2014-05-19 14:59

Ja mam nadzieję, że autostrada światłowodowa, jaką wybuduje Gawex Media, nie będzie zamiast drogi ekspresowej między Koszalinem, a Szczecinkiem ekspresowej. Chyba nie zrozumiałem zdania

bluebow 2015-06-08 21:14

No to może podepniecie też Manowo, Świeszyno, Chałupy i inne koszalińskie okolice?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: