Kierunek Rodzina. III Marsz dla Życia i Rodziny w Szczecinku

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-05-26 15:26:44
Kierunek Rodzina. III Marsz dla Życia i Rodziny w Szczecinku

Kierunek – Rodzina. Pod takim hasłem przemaszerował III Szczecinecki Marsz dla Życia i Rodziny. Mimo dotkliwego zimna ulicami miasta przeszło ponad 300 osób w wieku od 3 miesięcy do 89 lat.

Marsze przeszły dziś w 106 miastach Polski. W tym roku wspólne hasło brzmiało: Kierunek – Rodzina. 


W Szczecinku Marsz wyruszył spod kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego, ulicami Mickiewicza, Wyścigową, przez Plac Wolności dotarł do Parku Miejskiego. Uczestnicy pobili rekord trasy przemarszu i dotarli do celu najszybciej z wszystkich trzech edycji, bo w niecałe 40 minut. Głównym sprawcą iście sportowego tempa była pogoda – mżawka, wiatr i dotkliwy chłód wyjątkowo nie pasowały do 26 maja.

 

Mimo to, ponad 300 osób zdecydowało się na publiczną manifestację tego, co dla nich najważniejsze. Głośno podkreślano, że rodzina to mąż, żona i dzieci. On i Ona – mąż i żona – skandowali uczestnicy Marszu. W ponad 100 polskich miastach przypomniano dziś, że rodzina jest fundamentem zdrowego społeczeństwa, a konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje jej szczególną opiekę: 
 

Art. 18.
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolorowe chorągwie, flagi i transparenty, czerwone balony z napisem Kierunek – Rodzina, piosenki i okrzyki wniosły wiele radości do pochmurnego dziś Szczecinka. 


Finał marszu, to krótkie spotkanie w Parku Miejskim. Były podziękowania dla organizatorów i wiele konkursów. Okazało się, że najmłodsza uczestniczka Marszu miała 3 miesiące, a najstarszy uczestnik 89 lat. Wśród maszerujących małżeństw najdłuższym stażem pochwalić się mogli ci, którzy spędzili wspólnie 46 lat – to już męczeństwo – żartował prowadzący. Najliczniejsza rodzina, która dziś pomaszerowała składała się z mamy, taty i 5 dzieci. Były też nagrody dla rodziny wielopokoleniowej, bliźniaków, najwyższego i najniższego taty, mamy o najdłuższych włosach, czy małżeństwa z największą różnicą wzrostu. 


Bardzo miłą niespodziankę sprawiły mamom młodsze dzieci, które zgodnym chórem wyrecytowały – mamo, mamo, cóż ci dam, jedno serce tylko mam, a w tym sercu róży kwiat, mamo mamo żyj 100 lat. I kiedy z różami wyruszyły w stronę mam na uśmiechniętych twarzach zatańczyła łezka wzruszenia.


Poniżej fotorelacja. Więcej o Marszu w naszym programie – zapraszamy. 

Galeria zdjęć do artykułu

Przeczytaj podobne wpisy

Komentarze (1)

Tomasz Kulpita 2013-05-28 11:25

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.480622038680166.1073741842.458578620884508&type=1

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: