Dzień PABIEDY

  • Irek Markanicz
  • 2013-05-16 11:06:25
Dzień PABIEDY

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Wojsk Polsko-Radzieckich Miasta Szczecinek po II Wojnie Światowej, na początku maja, wybrali się do Kaliningradu. Tam przyglądali się paradzie, jaka została zorganizowana z okazji zakończenia II Wojny Światowej.

Rosjanie, bez zmian, świętują 9 maja, a nie jak reszta Europy 8 maja. Związane jest to z tym, że jak Niemcy podpisywali akt bezwarunkowej kapitulacji, w Moskwie był już 9 maja. 


Jak wygląda defilada w rosyjskim stylu – to prezentujemy na zdjęciach. Należy podkreślić, że cały okręg Kaliningradzki jest mocno zmilitaryzowany. Tam wojsko widać na każdym kroku. Sama parada wygląda tak, jak święto sprzed 40 – 50 lat. Mnóstwo blichtru, przejażdżka salutujących generałów w odkrytym samochodzie oraz nieopisany tłum widzów. 


Jak dowiedzieli się przedstawiciele szczecineckiego Stowarzyszenia, tegoroczna parada i tak była skromna. W ubiegłych latach pompa była na jeszcze wyższym poziomie. 


Członkowie szczecineckiego Stowarzyszenia wzięli też udział w rekonstrukcji walk o Kaliningrad. Ich przygotowanie mundurowe i sprzętowe zyskało uznanie w oczach rosyjskich rekonstruktorów. 


Poniżej prezentujemy galerie zdjęć, jaką otrzymaliśmy od Stowarzyszenia – dziękujemy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: