Delta na Paradzie Zwycięstwa

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-05-14 10:28:05
Delta na Paradzie Zwycięstwa

Członkowie 1 Samodzielnej Drużyny Harcerskiej Delta wyruszyli na podbój Kołobrzegu. Podróż drużynowym wehikułem była nie lada gratką, a jej celem była Parada Zwycięstwa.

11 maja członkowie 1 SDH Delta im. 1 SBS udali się pojazdem UAZ 469B, używanym przez drużynę, do Kołobrzegu. To właśnie tego dnia odbywał się tam pikniki historyczno-wojskowy - Parada Zwycięstwa - zorganizowany z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie oraz jubileuszu 50-lecia Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. 


Już od godziny 11.00 na ulicy biegnącej wzdłuż Ratusza zaczęły ustawiać się w kolumnę marszową wojskowe pojazdy historyczne oraz zabytkowe pojazdy cywilne. Przed godziną 12.00 do naszej kolumny dołączyła kolumna piesza, w której szli członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznych w mundurach i strojach wielu epok, harcerze oraz uczniowie szkół mundurowych. 
Delta otrzymała specjalne zadanie zamknięcia kolumny pieszej i nie dopuszczania do niej innych pojazdów mechanicznych. Za Deltą podążać miała cała kolumna zmotoryzowana. 


Trasa parady rozpoczynała się w centrum miasta i  uliczkami, wzdłuż latarni morskiej, prowadziła do Reduty Solnej – terenu Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Na całej trasie parady, jej uczestników pozdrawiali i witali brawami, mieszkańcy Kołobrzegu oraz turyści.  


Po zakończeniu parady na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego rozpoczął się piknik militarno-historyczny. Można tu było porozmawiać z rekonstruktorami, obejrzeć z bliska pojazdy militarne, zjeść wojskową grochówkę i zapoznać się z wieloma eksponatami prezentowanymi przez Muzea i pasjonatów. Nie obyło się bez dioram, pokazów dynamicznych i programów edukacyjnych. Były też występy artystyczne. W ich trakcie kołobrzeski chór Kombatant przypominał pieśni wojskowe i patriotyczne. 


Po pikniku Delta udała się jeszcze nad brzeg morza, gdzie niespodziewanie – dla niego oczywiście – jeden z członków drużyny złożył przyrzeczenie harcerskie. 
(informacja, foto: SDH Delta, Piotr Mikołjczuk)

Komentarze (1)

jozinzbazin83 2013-05-14 17:21

Jestem instruktorem ZHP z Kołobrzegu , podziwiam harcerzy z delty to są dla mnie prawdziwi harcerze nie to co inni , mundury jak się należy , musztra , itp widać wojskowego ducha w tej drużynie obserwuję ich o dłuższego czasu i wielkie gratulacje dla kadry druzyny za nienaganną postawę harcerską znacie się na rzeczy panowie , a nie jak reszta dzisiejszych harcerzy tylko gry i zabawy im w głowie zero dyscypliny, a później płacz że harcerstwo jest źle postrzegane , jeżeli wszyscy harcerze byliby tacy jak wy ludzie mieli by zupełnie inne zdanie o ZHP tyle odemnie trzymajcie się i z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj życzę wam samych sukcesów :D

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: