Wiejska głupota. Za to można pójść do więzienia

  • Anna Gliszczyńska
  • 2013-04-18 08:09:45
Wiejska głupota. Za to można pójść do więzienia

Wypalanie traw. Problem, który wraca, jak bumerang każdej wiosny. Apele, informacje, kampanie trafiają, jak widać nie do wszystkich. Zdjęcia z podpisem – wiejska głupota – otrzymaliśmy na CYNK.

Płoną nieużytki, łąki i lasy. W ubiegłym roku na terenie RDLP w Szczecinku odnotowano 76 pożarów lasu, z czego połowa była efektem celowego działania człowieka. Wypalanie traw jest nielegalne.


To pozostałość pokutującego od lat przekonania, że takie wypalenie, to najlepszy sposób na pozbycie się pozostałości po uschniętych roślinach. Wieki temu, był to najpopularniejszy i najprostszy zabieg rolniczy. Jednak, jak widać na wiosnę, niektórzy zostali w  średniowieczu. 


Od 2004 roku za wypalanie traw grozi cofnięcie dotacji unijnych i dopłat bezpośrednich dla rolników.  Wypalanie traw jest wbrew dobrej kulturze rolnej.


Wypalanie traw jest szkodliwe zarówno dla roślin, zwierząt, jak i ludzi. Zostaje zahamowany naturalny rozkład resztek roślinnych, wyjaławia się ziemia.  Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są truciznami dla ludzi jak i zwierząt. Podczas takiego pożaru powstaje duże zadymienie, które jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie, ale również stanowi zagrożenie w ruchu na drogach. Zmniejszona widoczność prowadzi do kolizji, wypadków, w których giną ludzie. 


Strażacy twierdzą, że od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.


Wypalanie traw jest w Polsce zabronione:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Z 2004 r. Nr 92, poz. 880):

  • Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
  • Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: