Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji - Jutro finałowy dzień!

  • Redakcja TV Gawex
  • 2013-04-12 09:03:19
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji - Jutro finałowy dzień!

Voo Voo, Czesław Śpiewa, Dagadana, Pink Freud, Tomasz Stańko, Brodka, Pezet – to tylko niektórzy artyści, których teledyski będzie można podziwiać już jutro, na finałowym dniu Festiwalu O!PLA w Kołobrzegu. Mimo różnych gatunków muzycznych, prezentowane utwory będą miały jeden wspólny mianownik – świetne, animowane wideoklipy stworzone przez duet Kijek/Adamski lub Monikę Kuczyniecką, która będzie gościem specjalnym.

Ostatni dzień Festiwalu O!PLA upłynie pod znakiem awangardy, eksperymentu i wideoklipu. O godzinie 17.00 odbędzie się ostatni konkurs, tym razem w kategorii „OFF” + „Wideoklip”. O godzinie 19.00 odbędzie się Przegląd Filmów Moniki Kuczynieckiej "Wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej plasteliny" oraz Przegląd Filmów Duetu Kijek/Adamski "Co dwie głowy, to nie jedna". 

Monika Kuczyniecka, niekwestionowana „władczyni plasteliny”, znana przede wszystkim z realizacji niezwykle pomysłowych i nagradzanych teledysków plastelinowych dla takich zespołów jak Czesław Śpiewa, Dagadana, Voo Voo, Bajzel. W 2009 została uznana przez STOPKLATKĘ i telewizję KINO POLSKA „OFF-owym Odkryciem Roku”. Za swoje realizacje była nagradzana na wielu festiwalach w kraju (w sumie 19 nagród), zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym BRASIL STOP MOTION 2012 w Recife, otrzymała nagrodę specjalną za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie animacji „stop motion”. Obecnie realizuje 17-minutową adaptację jednej z baśni Andersena dla Centrum Nauki Kopernik, oraz współpracuje z Movements Factory nad projektem „Święto Wiosny”. Gdyby Plastuś wciąż pisał swój pamiętnik, z pewnością wspomniałby tam o Monice Kuczynieckiej. 

Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski (podpisujący swoje prace: Kijek/Adamski), najbardziej kreatywny duet w polskiej animacji (współcześnie i w ogóle), nagradzany w kraju i za granicą (m.in. na najważniejszym festiwalu animacji na świecie we francuskim Annecy), znany przede wszystkim z realizacji niezwykle innowacyjnych, precyzyjnych w wykonaniu i zaskakujących techniczną pomysłowością teledysków i filmów eksperymentalnych (np. "In statu nascendi", będący luźną interpretacją poematu Czesława Miłosza pt. „Stwarzanie świata”). Realizacja filmu z użyciem kilometra włóczki, czterech latarek i lampy Living Colors (Tomasz Stańko Quintet „Grand Central"), albo wyłącznie przy użyciu niszczarki do papieru, drukarki i aparatu fotograficznego (Oi Va Voi "Everytime"), nie stanowi dla nich problemu.

Po przeglądzie filmów rozmowę z Moniką Kuczyniecką, którą poprowadzi Hanka Dziubińska-Kopka.

(informacja: Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: