Katolicy wyznali wiarę w uroczystej procesji [FOTOGALERIA]

  • Jakub Diakun
  • 2021-06-03 11:57:44
Katolicy wyznali wiarę w uroczystej procesji [FOTOGALERIA]
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańcy Szczecinka przeszli dziś (03.06) ulicami miasta w uroczystych procesjach. Idący za hostią niesioną w monstrancji ludzie, wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najstarszych świąt w Kościele Katolickim.

Skąd to święto? 
Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku, kiedy pod wpływem objawień św. Julianny z Cornillon biskup Robert ustanowił w 1246 roku dla diecezji Liege święto poświęcone uczczeniu Najświętszego Sakramentu. W 1252 roku święto to zostało rozszerzone na całą Germanię, a w 1264 roku papież Urban IV nakazał jego obchodzenie całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy świętowano Boże Ciało w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Bezpośrednim impulsem do ustanowienia święta Bożego Ciała miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsena. Kiedy kapłan odprawiał tam Mszę Świętą, kiedy po przeistoczeniu kielich trącony ręką przechylił się tak nieszczęśliwie, że krople wylały się na korporał. Przerażony kapłan ujrzał, że postacie wina zmieniły się w postacie krwi. Zawiadomiony o tym cudzie papież, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał korporał. Do dziś znajduje się on w relikwiarzu w katedrze Orvieto. Dotąd widać na nim plamy.

Kiedy przypada Boże Ciało?
Jest to święto ruchome obchodzone 60 dni po Wielkanocy. Zawsze w czwartek, na pamiątkę Wielkiego Czwartku, kiedy Jezus ustanowił sakrament eucharystii i kapłaństwa.

Dlaczego cztery ołtarze?
Cztery ołtarze na trasie procesji Bożego Ciała mają charakter symboliczny. Są cztery kierunki świata, cztery Ewangelie (których fragmenty są śpiewane przy poszczególnych ołtarzach w kolejności: Mateusza, Marka, Łukasza, Jana). Przy ostatnim ołtarzu, na zakończenie procesji, udzielane jest błogosławieństwo na cztery strony świata. 

Dlaczego dzieci sypią kwiaty?
Zwyczaj ten ma źródło jeszcze w Starym Testamencie. Dawid tańczył, kiedy wprowadzał do Jerozolimy Arkę Przymierza. Kwiaty sypane przed Najświętszym Sakramentem są wyrazem miłości do Chrystusa i wdzięczności za Jego obecność. Sypią je dzieci, ponieważ są najbardziej czyste i niewinne. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: