(Eko)bohaterowie są wśród nas

  • Jakub Diakun
  • 2021-06-02 14:53:42
(Eko)bohaterowie są wśród nas
  • Foto: TV Gawex

Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów plastikowych odpadów. Duża część z nich to jednorazowe reklamówki. Problem ten dostrzegli ekobohaterzy z Elki, którzy uzbrojeni w siłę argumentów próbują zachęcić społeczeństwo do zmiany nawyków.

Rocznie każdy mieszkaniec Europy generuje 31 kg śmieci z plastiku, co ważne tylko 30% z nich podlega recyklingowi. Reszta ląduje w morzach, oceanach i na naszym jeziorze. Według badań instytucji europejskich do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Warto podkreślić, że w przeciągu ostatnich 50- lat produkcja tworzyw sztucznych wzrosła 50-krotnie.

Dla przykładu puszka aluminiowa rozkłada się do 200 lat. Pokazuje to jak bardzo szkodliwy jest plastik. Jest to również jeden z najpopularniejszych sztucznych surowców, które stosujemy. Wychodząc z dyskontu, bierzemy jednorazowe reklamówki, nie myśląc wtedy zbytnio o środowisku. Dlatego ekobohaterzy z elki rzucili rękawice plastikowi, zachęcając do korzystania z toreb wielorazowych. Taką reklamówkę, można zrobić własnoręcznie. Dla mniej uzdolnionych manualnie elkowa młodzież przygotowała pomoc w postaci filmiku.

Nabytą umiejętność można wykorzystać, biorąc udział w konkursie. Nagrody są bardzo atrakcyjne, a zadanie bardzo proste, wystarczy wykonać własnoręcznie torbę i przesłać dwa zdjęcia pracy konkursowej na widoczny adres e-mail ekobohaterzy.konkurs@wp.pl wraz z oświadczeniem dostępnym na Facebooku projektu.

A skoro już wykonamy torbę na konkurs, to co stoi na przeszkodzie całkowicie zrezygnować z korzystania z woreczków jednorazowych. Ekobohaterzy z Elki w poniedziałek rozdawali wielorazowe torby tym, którzy nie zdecydowali się wziąć udziału w konkursie i wciąż korzystali z jednorazowych woreczków. - W środku jest nasza ulotka, oraz wielorazowy woreczek na owoce i warzywa – powiedziała nam Ula Begiedza Liderka Projektu.

Cały projekt wsparły samorządy. Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody w realizowanym przez uczniów konkursie. Dlatego uczniowie udali się do samorządowców, aby osobiście im podziękować oraz wręczyć drobny prezent. - Zadanie, którego się podjęliście jest bardzo ciekawe i niezwykle potrzebne – oznajmił starosta, odbierając upominek. – Ale, żeby przyniosło oczekiwany efekt, musi być cykliczne. Dlatego ze swojej strony obiecuję, że jako Powiat Szczecinecki za każdym razem będziemy uczestniczyć w waszych działaniach na rzecz ekologii – zakończył.

Więcej dziś (02.06) w TV Gawex,

(Eko)bohaterowie są wśród nas
  • Foto: Piotr Rozmus

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: