Powrót do szkół i nauczanie indywidualne, Nowy Ład kontra subwencja rozwojowa

  • Adrian Wolanin
  • 2021-05-19 15:23:27
Powrót do szkół i nauczanie indywidualne, Nowy Ład kontra subwencja rozwojowa
  • Foto: TV Gawex

Powrót do szkół oraz Nowy Ład to najczęściej powtarzane w polskich mediach hasła ostatnich dni. Ogólnopolskie przekazy w wielu miejscach rozmijają się jednak z tym co zastajemy w samorządach. Przykładowo, większość z nas wie, że uczniowie wrócili do szkół w formie hybrydowej, o czym informowaliśmy chociażby w poniedziałek. Mało, kto jednak zdaje sobie sprawę, że odejście od komputerów to również konieczność przywrócenia nauczania indywidualnego w tradycyjnej formie.

Co oczywiste, organizacja indywidualnego toku zajęć jest problematyczna dla organów prowadzących szkoły. Mówimy tutaj zarówno o aspekcie logistycznym jak i finansowym, głównie w sytuacji gdy nauczyciel musi do ucznia dojechać. Istnieje wprawdzie furtka pozwalająca uniknąć zbędnych zdaniem samorządów kosztów, ale wymaga ona specjalnej zgody ze strony rodzica.

Niestety dla organów prowadzących szkoły, rodzice niechętnie decydują się na taki krok. Trudno jest się więc dziwić, że kwestia nauczania indywidualnego stała się nawet jednym z elementów obrad wideokonferencji Zarządu Związku Powiatów Polskich, który do porządku obrad zaproponował Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Innym ważnym problemem poruszanym na forum Związku Powiatów Polskich był tzw. Nowy Ład, lansowany od ubiegłego weekendu przez rządzących. Zgodnie z przekazem z obrad ZPP, założenia Nowego Ładu znacznie uszczuplą budżety samorządów, zaś zdaniem starostów forma ich rekompensaty póki co budzi niemałe zastrzeżenia. Sama idea subwencji rozwojowej zaproponowana przez Rząd wydaje się być ciekawa, mimo to starosta zalecał monitorowanie tej sprawy.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: