Uczniowie SP5 pojadą do Hiszpanii i na Węgry

  • Jakub Diakun
  • 2021-05-15 09:17:32
Uczniowie SP5 pojadą do Hiszpanii i na Węgry
  • Foto: TV Gawex

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku, odniosła ogromny sukces w konkursie wniosków do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przyznana kwota jest imponująca i wynosi,  aż  214 159,00 PLN. Środki te, są przeznaczone na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia podczas międzynarodowej wymiany młodzieży. Szkoła może pochwalić się  sporym doświadczeniem w zakresie współpracy z zagranicą. Odbyły się już wymiany uczniów „piątki” z uczniami z Niemiec ze szkoły z  miasta  Buxtehude i z Holandii ze szkoły Steenspil Bergen op Zoom miasta partnerskiego naszego miasta. O tym, można poczytać na stronie szkoły.

Całą współpracą z zagranicą, wymianą młodzieży, nawiązywaniem kontaktów zajmuje się specjalnie powołany kilka lat temu w szkole zespół ds. wymiany międzynarodowej. To nauczycielom wchodzącym w skład zespołu należą się podziękowania za ogrom pracy, a w szczególności koordynatorce Pani Elżbiecie Sobolewskiej – nauczyciel języka niemieckiego. Tym razem, szczecinecka SP5, we współpracy z partnerskimi szkołami na Węgrzech w mieście Eger  i  w Hiszpanii w Granadzie, przygotowała   przedsięwzięcie, w ramach projektu  dla uczniów klas VII i VIII, pt.: ”Opowiedz mi swoją historię, Europo”.  Zaangażowanych w wyjazdy będzie 24 uczniów, w tym 4 uczniów z niepełnosprawnościami, wraz z sześcioma nauczycielami – opiekunami grup, dzięki wygranej w konkursie  i uzyskanej kwocie pieniędzy.

W pozyskaniu środków szkołę wsparła na każdym etapie tworzenia i złożenia wniosku , dzięki nawiązaniu współpracy  firma „Voca Train z Kołobrzegu Pana Zbigniewa i  Pani Bożeny Skwierawskich, za co cała społeczność szkolna SP5 serdecznie dziękuje.

Rezultatami projektu będą scenariusze lekcji promujących historię i kulturę krajów biorących udział w projekcie, napisane w j. angielskim. Planowane są prezentacje multimedialne, wspólna strona internetowa lub blog projektu, słownik pojęć historyczno-kulturalnych w językach narodowych oraz w j. angielskim, prezentacje efektów, również na platformie e-Tweening. Projekt będzie realizowany w okresie od czerwca 2021r. do maja 2022 w Szczecinku, Eger i Granadzie.
Uczniowie „piątki” będą mieli niepowtarzalną szansę rozwijania umiejętności skutecznej komunikacji w języku angielskim, i to zarówno w mowie, jak i piśmie, będą  poznawać  historię  i kulturę  odwiedzanych krajów i regionów. Takie wyjazdy są doskonałą lekcją  akceptacji  i tolerancji wobec innych narodów, a do tego stają się okazją do  wzmocnienia w młodych ludziach tożsamości jako Europejczyka. Dodatkowo niepodważalną zaletą wyjazdów uczniów  będzie możliwość zobaczenia przepięknych  hiszpańskich krajobrazów jak  i poznanie węgierskich tradycji.

Dyrektor Szkoły, otrzymał wszelkie pełnomocnictwa od władz miasta na mocy których, może  w pełni reprezentować organ prowadzący w każdej kwestii, odnośnie międzynarodowej wymiany młodzieży. Za tak okazane zaufanie, Pan Rafał Stasik, jest ogromnie wdzięczny i  kieruje  podziękowania  do naszych szczecineckich włodarzy.

Okazuje się również, że SP 5 na tym nie kończy, gdyż już zostały wysłane dwa kolejne projekty wymiany uczniów. W chwili obecnej Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie „piątki” czekają na rozstrzygnięcia komisji aplikacyjnej, trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, kolejne wyjazdy  i kolejne kontakty zagraniczne.
Współpraca międzynarodowa, rozwijanie kompetencji językowych uczniów, budowanie w młodych ludziach świadomości obywatela Europy, to w SP 5 ważne priorytety, które będą rozwijane  i kontynuowane przy zachowaniu najwyższej jakości działań szkoły.   

info: SP5 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: