Rekordowa liczba obcokrajowców ubiega się o rentę i emeryturę

  • Jakub Diakun
  • 2021-05-13 12:32:16
Rekordowa liczba obcokrajowców ubiega się o rentę i emeryturę
  • Foto: TV Gawex

Przybywa cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS. Na koniec marca tego roku w Zachodniopomorskiem było ich 35 tysięcy. To o ponad 2 tys. więcej niż na koniec grudnia 2020 roku.

Tak wysokiej liczby obcokrajowców nie notowano dotychczas w rejestrach ZUS w regionie. Ich liczba wzrosła o 5,5 tys. w porównaniu do czasu sprzed pandemii - na koniec lutego 2020 r. było ich 29,5 tysiąca.

Podobnie jest w całym kraju. Liczba ubezpieczonych cudzoziemców to już ponad 780 tysięcy. Dla porównania na koniec 2020 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS było 725 tysięcy.

Spadek pracujących cudzoziemców w naszym regionie nastąpił po ogłoszeniu epidemii Covid-19. W lutym ubiegłego roku było 29,5 tys. obcokrajowców. Do maja ich liczba spadła do niemal 27,5 tysiąca. Koniec roku przyniósł jednak znaczny wzrost zgłoszonych cudzoziemców – w rejestrach ZUS było ich prawie 33 tysiące.

W naszym regionie, jak i w Polsce, najliczniejszą grupą obcokrajowców zgłoszonych w ZUS wciąż są obywatele Ukrainy. Na koniec marca było ich ponad 27 tysięcy (w Szczecinie ponad 21 tys., w Koszalinie przeszło 6 tys.). Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest Ukraińców – ponad 564 tysiące.

Ze wszystkich 35 tys. cudzoziemców w Zachodniopomorskiem, 27 tys. zarejestrowano w szczecińskim ZUS, a 8 tys. w koszalińskim oddziale.

info: Karol Jagielski Rzecznik prasowy ZUS Zachodniopomorskie 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: