Stuletni mieszkaniec Połczyna-Zdroju zdradził sposób na długowieczność

  • Jakub Diakun
  • 2021-05-04 14:32:26
Stuletni mieszkaniec Połczyna-Zdroju zdradził sposób na długowieczność
  • Foto: Gmina Połczyn-Zdrój

Dziś (4.05.2021 r.) Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek odwiedził Pana Jana Lacha – mieszkańca gminy obchodzącego setne urodziny. Gratulujemy! Pan Jan odebrał serdeczne gratulacje, zdradzając przy okazji swój sekret długowieczności. To głównie zasługa zdrowego odżywiania opartego w szczególności o warzywa, a przede wszystkim czosnek.

Przypomnijmy, że uzdrowiskowa Gmina Połczyn-Zdrój słynie z nadzwyczajnej liczby osób długowiecznych pomiędzy 91 – 100 rokiem życia, zaś Pan Jan jest żywym potwierdzeniem istnienia „Pierwiastka długowieczności”. 

Okolica jest także niezwykle atrakcyjna jeżeli chodzi o spędzanie czasu w kontakcie z naturą. Szwajcaria Połczyńska to obszar rezerwatu krajobrazowego pomiędzy Połczynem-Zdrojem a Czaplinkiem, który jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego. Nazywany jest też Doliną Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe). Okolica zawdzięcza nazwę malowniczemu otoczeniu wysokich (ponad 200 m) wzgórz morenowych pokrytych pastwiskami i lasami.

Źródło młodości
Na mapie zurbanizowanej Europy, Szwajcaria Połczyńska jest jednym z ostatnich takich miejsc. Niemal nienaruszony ekosystem upodabnia ją do światowych przyrodniczych unikatów, takich jak Park Yellowstone.

Bogactwem okolicy jest solanka i borowina, od kilkuset lat służące do leczenia w pobliskim kurorcie uzdrowiskowym, Połczynie-Zdroju. Co więcej, na terenie „Szwajcarii” znajdują się źródła co najmniej czterech rzek. Wśród nich jest Drawa, którą spływał w młodości Jan Paweł II. Wypływająca z nich krystalicznie czysta woda zawiera jeszcze niezidentyfikowany, ale z pewnością niezwykły składnik – „Pierwiastek długowieczności” powodujący, że w rejonie żyje najwięcej osób w okolicy setnego roku życia. 

info: Gmina Połczyn-Zdrój 
 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: