Pierwszy dzień matur

  • Jakub Diakun
  • 2021-05-04 14:08:15
Pierwszy dzień matur
  • Foto: TV Gawex

Abiturienci szkół średnich rozpoczęli dziś zmagania z egzaminem maturalnym. Swój pierwszy krok w dorosłość wykonali punktualnie o godzinie 9:00, rozpoczynając zmagania z testem z języka polskiego.

Wiele miesięcy nauki, nieprzespanych nocy, oraz co najważniejsze ciągłego stresu, to wszystko już za tegorocznymi abiturientami. Długie przygotowania do matury w przeciągu najbliższych dni zostaną zweryfikowane przez tzw. egzamin dojrzałości – mamy w tym roku 157 maturzystów, z tym 125 z obecnego rocznika. Wszyscy z tego rocznika stawili się na egzamin – powiedział nam dr Arkadiusz Szczepaniak.

Już w zeszłym roku poziom egzaminu maturalnego został znacząco obniżony. Wszystko po to, aby dostosować go do realnych umiejętności uczniów. Mimo to, jak widać po ilości zeszłorocznych maturzystów, wielu nie sprostało i tym wymaganiom. - Te 32 osoby to są osoby, które poprawiają zeszłoroczny wynik. Są to osoby, które poprawiają wynik z chemii, fizyki, lub matematyki, ze względu na chęć dostania się na wymarzone studia – dodał Dyrektor I LO.

W zeszłym roku egzamin maturalny zdało ponad 98% uczniów Elki, był to największy wynik spośród szkół publicznych na terenie powiatu. Czy ten sukces uda się powtórzyć? - Marzy mi się, żeby to była setka. (..) Myślę, że my jako szkoła zrobiliśmy wszystko aby przygotować uczniów na jak najwyższym poziomie – dodał Dyrektor Elki.

Nauka zdalna jest mniej efektywna – o tym wiedzą wszyscy, jak jednak przygotować się do matury, gdy nie można odbywać zajęć w sali? Pomimo obniżonego poziomu, uczniowie musieli zadbać o właściwe przygotowanie, a te zdobyć było nieco trudniej. - Myślę, że maturzyści mieli świadomość tego, że muszą więcej czasu na naukę poświęcić w domu – powiedział dr Arkadiusz Szczepaniak.

Najważniejszą zmianą podczas matury, w tym, jak i w zeszłym roku jest rezygnacja z części ustnej. - Uczeń mógł zgłosić chęć zdawania egzaminu ustnego, jeżeli jest to jemu niezbędne do dostania się na wymarzone studia. (…) W naszej szkole (…) nikt nie zgłosił takiej chęci. - zakończył Dyrektor I LO im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.

Więcej dziś (04.05) w TV Gawex.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: