Dziś Święto Konstytucji 3 Maja

  • Adrian Wolanin
  • 2021-05-03 09:42:26
Dziś Święto Konstytucji 3 Maja
  • Foto: Obraz Jana Matejki, Konstytucja 3 Maja 1791 roku

Dokładnie 230 lat temu w naszym kraju uchwalono Konstytucję 3 Maja. I choć dokument obowiązywał tylko przez rok, odcisnął niebagatelne piętno na losach naszego kraju.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją. Jej wprowadzenie miało na celu przede wszystkim likwidację obowiązujących wówczas wad wynikających z wolnej elekcji oraz demokracji szlacheckiej, a tym samym uratowanie państwa przed ostatecznym rozbiorem przez sąsiadów, co jak wiemy ostatecznie jednak miało miejsce.

Dodatkowo, zaborcy odpowiednio zadbali o to, by obchodzenie święta proklamacji było niemożliwe. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sejm Ustawodawczy 29 kwietnia 1919 roku uznał dzień 3 maja za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchody tego święta odbyły się tylko raz, i to w  towarzystwie manifestacji w wielu polskich miastach, również w Szczecinku, o czym więcej w dzisiejszym wydaniu programu A TO HISTORIA. W 1951 roku święto zostało oficjalne zniesione i przywrócone dopiero w 1990 roku.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: