Dziś Święto Flagi Narodowej

  • Adrian Wolanin
  • 2021-05-02 08:12:06
Dziś Święto Flagi Narodowej
  • Foto: TV Gawex

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, której zostało ustanowione w celu propagowania wiedzy o symbolach narodowych oraz polskiej tożsamości.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku. Tego dnia zwykle organizowane są liczne akcje patriotyczne, które przypominają o biało-czerwonych barwach narodowych. W ostatnich latach do łask wróciła też kokarda narodowa, czyli charakterystyczna rozetka noszona przez powstańców w XIX wieku. Dziś Polacy na powrót przypinają ją do ubrań podczas świąt państwowych.

Co ciekawe, ustawa o godle, barwach i hymnie zezwala legalnie wywiesić flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z powodu uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, ale pod warunkiem otoczenia jej szacunkiem i należną czcią. Dziś jednak niech to flaga będzie niekwestionowanym bohaterem pierwszego planu. Doceńmy jej rangę chociażby w trakcie niedzielnego spaceru ulicami miasta, mając na uwadze chociażby fakt wieloletniego poniewierania flagi właśnie 2 maja. W w czasach PRL właśnie dzień po Święcie Pracy masowo zdejmowano flagi narodowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: