Nie wypalajmy traw oraz nie wzniecajmy ognisk w miejscach niedozwolonych

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-30 14:41:54
Nie wypalajmy traw oraz nie wzniecajmy ognisk w miejscach niedozwolonych
  • Foto: TV Gawex

Mimo apeli strażaków, każdej wiosny i jesieni niemalże masowo podpalane są trawy. Tylko w tym roku do tego typu zdarzeń szczecineccy funkcjonariusze oraz ochotnicy z lokalnych OSP wyjeżdżali już kilkanaście razy. Mundurowi apelują jednak nie tylko do osób wzniecających ogień na polanach i nieużytkach. O zachowanie rozsądku apelują również do nas, w sposób szczególny przed majówką.

Pożary traw w naszym regionie od zawsze były trudną do zwalczenia plagą, ale w tym roku wyjątkowo przybierają na sile. O ile w całym zeszłym roku odnotowano 30 wyjazdów w celu likwidacji ognia na polach, o tyle w tym roku było ich już aż 16, a więc ponad połowa ubiegłorocznego wyniku.

Strażacy apelują o zaprzestanie tej czynności i jednocześnie wskazują na odpowiedzialność karną za łamanie przepisów. Za złamanie zakazu wypalania traw grozi kary nagany, aresztu lub też grzywny w wysokości do nawet 20 tys. zł.

Jak zdradził w rozmowie z nami mł. kpt. Mirosław Śledź, Zastępca Komendanta PSP w Szczecinku, głównym powodem podpaleń od lat jest bezsensownie powtarzany mit, że dzięki działaniu ognia ziemia staje się bardziej urodzajna.

Jeśli do kogoś nie przemawiają argumenty karne, powinien uświadomić sobie, że decydując się na podpalenie ryzykujemy nie tylko pieniądze i wolność, ale przede wszystkim życie. Rokrocznie z powodu zaprószenia ognia w polu śmierć ponosi kilka osób.

Wypalanie traw nie jest jednak jedynym zmartwieniem strażaków. Bardzo groźne, szczególnie w okresie wolnym od szkoły czy pracy, są ogniska rozpalane w miejscach do tego nie wyznaczonych. Mundurowi również tutaj apelują o odpowiedzialność w tej materii.

 Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu serwisu informacyjnego Echa Dnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: