Rząd łagodzi obostrzenia

  • Jakub Diakun
  • 2021-04-28 13:18:00
Rząd łagodzi obostrzenia
  • Foto: KPRM

Dziś (28.04) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa, podczas której Mateusz Morawiecki przedstawił etapy łagodzenia obostrzeń. Jest to możliwe dzięki znacznym spadkom liczby zakażeń. Premier powiedział, że największy wzrost zakażeń w trzeciej fali już za nami, dlatego możliwe jest podjęcie kroków normalizujących życie społeczne.

Edukacja

Stopniowy powrót młodzieży do szkół to jedna z najważniejszych dzisiejszych decyzji rządu. Już po weekendzie majowym do tradycyjnej formy kształcenia wrócą uczniowie klas 1-3. Ich starsi koledzy z klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych będą musieli poczekać na to do 15 maja. I to nie do końca, bowiem będą się kształcić hybrydowo. Do tradycyjnej formy zajęć powrócą 29 maja.

Gospodarka i gastronomia.

Tuż po majówce do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe – powiedział Morawiecki. Będą one mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Hotele wznowią działalność tydzień później, czyli 8 maja.

15 maja swoje funkcjonowanie będą mogły wznowić restauracje i kawiarnie. - Na razie tylko w ogródkach – powiedział Mateusz Morawiecki. Od tej daty możliwe będzie również organizowanie imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu do 25 osób.

Od kolejnego, ostatniego etapu łagodzenia obostrzeń, który rozpocznie się 29 maja, możliwe będzie organizowanie imprez okolicznościowych do 50 osób. Będzie to możliwe również w lokalach. Co za tym idzie, restauracje i kawiarnie będą mogły przyjmować gości wewnątrz.

Sport

Już od pierwszego maja umożliwimy część aktywności sportowej – powiedział Premier. Możliwe będzie korzystanie z krytych obiektów sportowych (w tym basenów) tylko dla zorganizowanych grup dzieci. Od 15 maja na obiektach sportowych będzie mogło przebywać 25% publiczności. Już od 29 maja baseny i inne obiekty tego typu będą mogły być zapełnione w 50%. Swoje funkcjonowanie wznowią również siłownie, na których będzie mogła przebywać jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych.

Na koniec Premier przypomniał, ze łagodzenie obostrzeń jest możliwe dzięki zwiększeniu dostaw szczepionek. Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, kalendarz łagodzenia obostrzeń jest ściśle związany z kalendarzem szczepień. Im szybciej uda się wyszczepić przynajmniej polowe społeczeństwa, tym szybciej wrócimy do normalności.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: