Inwestycje w szpitalu

  • Jakub Diakun
  • 2021-04-26 14:21:21
Inwestycje w szpitalu
  • Foto: TV Gawex

Nowe karetki, nowoczesny 8-rzędowy tomograf, druga instalacja tlenowa oraz aktualna sytuacja finansowa spółki Szpital. To główne tematy konferencji prasowej, która odbyła się dziś (26.04) przed gmachem placówki. Udział w niej wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, poseł RP Małgorzata Golińska, prezes spółki Anna Złotowska oraz starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

Okres pandemii to niezwykle cieżki czas dla każdej placówki służby zdrowia, również dla szczecineckiego szpitala. Mimo jednak wielu trudności, nieprzewidywalnych problemów pojawiających się niemal każdego dnia, lecznicy udaje się nie tylko wyjść z opresji obronną ręką, ale również realizować kolejne inwestycje, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo i poziom leczenia pacjentów powiatu szczecineckiego.

Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu naszego personelu i bardzo dobrej współpracy z właścicielem jakim jest Powiat Szczecinecki w osobie pana starosty oraz panią minister, która wspiera nasze wnioski – przyznała prezes Anna Złotowska. - Każda nasza aplikacja jest wspierana przez panią minister i odczuwamy to bardzo mocno.

W tych dniach do szpitala trafiły dwie nowe karetki. 200 tys. zł  do wyleasingowanych ambulansów dołożyły firmy  Pom Eko i Eko Invest, za co również serdecznie dziękowała prezes Złotowska. To jednak nie wszystko, bowiem już niedługo szpitalny tabor zasili kolejna, trzecia karetka. Szpital otrzymał bowiem na jej zakup 250 tys. zł dofinansowania z budżetu wojewody zachodniopomorskiego.

Już niebawem szpital będzie miał drugą, niezwykle istotną zwłaszcza w kontekście oddziału covidowego instalację tlenową. Środki na tę inwestycję, czyli 350 tys. zł  również pochodzą z budżetu wojewody. Pojawi się także nowoczesny, 8-rzędowy tomograf. W tym przypadku wsparcie w wysokości 1,5 mln zł napłynęło z Ministerstwa Zdrowia.

Chciałabym podziękować wojewodzie zachodniopomorskiemu, który od samego początku wspiera nas w walce o te środki, popiera nasze wnioski i sygnały płynące ze Szczecinka – mówiła minister Małgorzata Golińska. - Kiedy przystępowaliśmy z panem starostą do współpracy, za pośrednictwem mediów artykułowano wiele obaw. Mówiono nawet: teraz to szpital na pewno upadnie. Jak państwo widzicie, olbrzymi wysiłek pana starosty, Rady Powiatu, całego Starostwa Powiatowego oraz pani prezes i pracowników szpitala doprowadził do tego, że dziś możemy mówić, że konsekwentnie małymi krokami rozwiązujemy poszczególne problemy.

Do słów minister Małgorzaty Golińskiej nawiązał starosta Krzysztof Lis. - To, że dziś możemy mówić o tych wszystkich pozytywnych rzeczach, to efekt wspólnego działania, naprawdę wzorowo układającej się współpracy. Nie ma tygodnia, kiedy wspólnie z panią prezes nie podejmujemy różnych działań, rozważań, analizujemy wszystkie bieżące sprawy związane ze szpitalem i to niewątpliwie widać. Chciałbym podziękować za ogromną życzliwość administracji rządowej, pani minister, oraz panu wojewodzie, dzięki którym nasze wnioski otrzymują poparcie - powiedział starosta. 

Starosta Krzysztof Lis przedstawił również bilans spółki za rok ubiegły. Szpital przyniósł 687 tys. zł strat, co jak podkreślił - przy blisko dwumilionowym odpisie amortyzacyjnym oraz biorąc pod uwagę fakt, że rok 2019 spółka zamknęła stratą 8,7 mln zł -  jest wynikiem rewelacyjnym. Starosta odniósł się również do pierwszych dwóch miesięcy roku bieżącego. - Choć nie jest to jeszcze wynik ostateczny, możemy jednak powiedzieć, że za dwa pierwsze miesiące tego roku mamy 527 tys. zł. zysku. Zapewne to również nasza reakcja na sytuację związaną z trwającą pandemią wpłynęła na to, że ten wynik jest tak dobry, ale oto właśnie chodzi, aby wpisywać się w sugestie i oczekiwania czy to Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też władz wojewódzkich – podsumował.

Warto również przypomnieć, że już niebawem zostanie rozstrzygnięty  przetarg na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego. Samorząd powiatowy na tę inwestycję otrzymał ponad 2,6 mln zł wsparcia z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W czerwcu zostanie również ogłoszony przetarg na remont oddziału położniczego i neonatologii szczecineckiego szpitala. W tym przypadku z tego samego źródła, Powiat Szczecinecki otrzymał aż 5 mln zł dofinansowania.

​info: Powiat Szczecinecki 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: