Najwyższa i najniższa emerytura w regionie

  • Adrian Wolanin
  • 2021-04-21 10:34:20
Najwyższa i najniższa emerytura w regionie
  • Foto: https://pixabay.com/

Ponad 15,4 tys. zł to najwyższa emerytura w Zachodniopomorskiem. Najniższa zaś wynosi ledwie 3 grosze. To najbardziej pokaźne świadczenie w regionie wypłaca szczeciński ZUS. Przeszło 15,4 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia w wieku 73 lat i 11 miesięcy, a przepracował niemal 56 lat. W Koszalinie najwyższą emeryturę pobiera również mężczyzna. To 13,4 tys. złotych. Przeszedł on na emeryturę po skończeniu 67 lat, mając 48 lat stażu pracy. Nie są to najwyższe wypłaty w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę zaś przeszła po skończeniu 80 lat.

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie zachodniopomorskim wynosi 3 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i 5 miesięcy, a jej okres składkowy to tylko 1 dzień. Emerytce wypłacane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie 500 złotych.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: